ৰাষ্ট্ৰীয়অসমীয়া

২০২৪ত বিজেপিক পৰাজিত কৰা সম্ভৱ, কিন্তু… বিৰোধীৰ বাবে তিনিটা উপায় দিলে ৰাজনৈতিক ৰণনীতিকাৰ প্ৰশান্ত কিশোৰে

নিউজ ডেস্ক। নিৰ্বাচনী ৰণনীতিকাৰ প্ৰশান্ত কিশোৰে এনডিটিভিক দিয়া এক সাক্ষাৎকাৰত কয় যে ২০২৪ চনৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনত বিজেপিক পৰাজিত কৰিব পাৰি।

তেওঁ বিৰোধী দলসমূহক ইয়াৰ বাবে বিজেপিৰ তিনিটা মূল এজেণ্ডাৰ ওপৰত প্ৰতি-ৰণনীতি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।

তেওঁ লগতে বৰ্ণনা কৰে যে পশ্চিম বংগ বিধানসভাত বিজেপিৰ এজেণ্ডা কিয় বিফল হৈছিল আৰু কেনেকৈ মমতা বেনাৰ্জীৰ তৃণমূল কংগ্ৰেছে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিৰ বিৰুদ্ধে বৃহৎ বিজয় লাভ কৰিছিল।

E0-ZI86-Vo-AAd-USn

কিশোৰে কয় যে বিজেপিয়ে হিন্দুত্ব, চৰম জাতীয়তাবাদ আৰু জনকল্যাণমূলক নীতিৰ এক শক্তিশালী এজেণ্ডা প্ৰস্তুত কৰিছে। এই এজেণ্ডা ধ্বংস নকৰাকৈ বা ইয়াৰ প্ৰতিবাদী এজেণ্ডা উপস্থাপন নকৰাকৈ, বিৰোধী দলবোৰৰ বিজয় সহজ নহ’ব। প্ৰশান্ত কিশোৰে লগতে কয় যে বিৰোধী দলবোৰে এই তিনিটাৰ ভিতৰত কমেও দুটা (হিন্দুত্ব, চৰম জাতীয়তাবাদ আৰু জনকল্যাণমূলক নীতি)ৰ ওপৰত বিজেপিক পৰাজিত কৰিব লাগিব।

সোমবাৰে নিৰ্বাচনী ৰণনীতিকাৰগৰাকীয়ে কয় যে বিজেপিয়ে এই তিনিটা (হিন্দুত্ব, চৰম জাতীয়তাবাদ আৰু জনকল্যাণ) বিষয়ৰ সুযোগ লৈ জনসাধাৰণৰ মাজত এক শক্তিশালী এজেণ্ডা উপস্থাপন কৰিছে। ইয়াৰ প্ৰচলন আৰু জনপ্ৰিয়তাৰ আঁৰত আন দুটা উপাদান আছে, যাক বিৰোধী দলবোৰে সম্বোধন কৰিব লাগিব। তেওঁ কয় যে তেওঁলোকৰ আন দুটা বিষয় আছে: চৰম জাতীয়তাবাদ আৰু তাৰ পিছত আনটো হৈছে জনকল্যাণ।

কিশোৰে কয়, “ঘৰুৱা আৰু ব্যক্তিগত পৰ্যায়ত, যদি মানুহৰ কল্যাণ, চৰম জাতীয়তাবাদ আৰু হিন্দুত্বক একেলগে ৰখা হয়, ই চৰম হৈ পৰে। এনে পৰিস্থিতিত, বিৰোধীৰ ওচৰত বিজেপিৰ এই তিনিটা বিষয়ৰ বিৰুদ্ধে যিকোনো দুটা বিষয়ৰ ওপৰত এক দৃঢ় উত্তৰ দিব লাগিব। যদি ইয়াৰ অভাৱ হয়, তেন্তে বিজেপিৰ বিৰুদ্ধে বিজয়ৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস হ’ব পাৰে।”

তেওঁ কয় যে পশ্চিম বংগ বিধানসভা নিৰ্বাচনত বিজেপিৰ প্ৰদৰ্শনও দুৰ্বল আছিল, কিয়নো দলটোৰ চৰম জাতীয়তাবাদৰ এজেণ্ডা পশ্চিমবংগত ফলপ্ৰসূ হোৱা নাছিল। আৰু মমতা বেনাৰ্জীয়ে তেওঁলোকক প্ৰতিহত কৰিবলৈ উপ-আঞ্চলিকতাবাদৰ (বঙালী অস্মিতা) বিষয়টো জাপি দিছিল।

প্ৰশান্ত কিশোৰে কয় যে কিন্তু যেতিয়া ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰ্বাচনৰ কথা আহে, তেতিয়া জাতীয়তাবাদৰ বিষয়টো অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ উঠে।

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button