INTERNATIONAL

কাবুল বিমানবন্দৰত আত্মঘাতী বিস্ফােৰণত ১৩ মাৰ্কিন সেনাসহ নিহত ৭৩ জন

নিউজ ডেস্ক। আফগানিস্তানত ইছলামিক ষ্টেট গোটৰ সহযোগী সংগঠনৰ দুজন আত্মঘাতী বোমাৰু আৰু বন্দুকধাৰীয়ে বৃহস্পতিবাৰে কাবুল বিমানবন্দৰত ভিৰ কৰা আফগানসকলক আক্ৰমণ কৰে। যাৰ ফলত কমেও ৬০ জন আফগান আৰু ১৩ জন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সৈন্য নিহত হয়। ইছলামিক ষ্টেট খোৰাচান প্ৰদেশে ইয়াৰ দায়বদ্ধতাৰ স্বীকাৰ কৰি কয় যে এজন আত্মঘাতী বোমাৰুৱে আমেৰিকান সেনাৰ লগতে অনুবাদক আৰু সহযোগীসকলক লক্ষ্য কৰি লৈছিল।
এক বিবৃতিত উগ্ৰপন্থী দলটোৱে আক্ৰমণটো সংঘটিত কৰা বোমাৰুজনৰ এখন ফটো প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। ছবিখনত দেখা অনুসৰি অভিযুক্ত আক্ৰমণকাৰীজনে কেৱল চকু উলিয়াই মুখত ক’লা কাপোৰ বান্ধি ক’লা ইছলামিক ষ্টেট পতাকাৰ সন্মুখত বিস্ফোৰকৰ সৈতে থিয় হৈ আছিল।

শেহতীয়াকৈ জানিব পৰা অনুসৰি,

১. তালিবানৰ এজন বিষয়াই শুকুৰবাৰে সংবাদ সংস্থা ৰিউটাৰক কয় যে কাবুলৰ বিমানবন্দৰৰ বাহিৰত নিশাটোৰ ভিতৰত বিস্ফোৰণত নিহত হোৱা লোকসকলৰ ভিতৰত কট্টৰপন্থী ইছলামবাদী গোটৰ কমেও ২৮ জন সদস্য আছিল। তেওঁ কয়- “আমি আমেৰিকানতকৈ অধিক লোক হেৰুৱাইছো। বিদেশী বাহিনীয়ে দেশ এৰি যোৱাৰ বাবে ৩১ আগষ্টৰ সময়সীমা বৃদ্ধি কৰাৰ কোনো কাৰণ নাই।”

২. বিমানবন্দৰৰ ওচৰত নিশাৰ আক্ৰমণৰ পিছত কাবুলৰ পৰা অসামৰিক লোকসকলক স্থানান্তৰ কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া ততাতৈয়াকৈ কৰা হৈছে। বিমানবন্দৰত নিয়োজিত এজন পশ্চিমীয়া নিৰাপত্তা বিষয়াই শুকুৰবাৰে এই কথা ৰিউটাৰক জনায়। নাম উল্লেখ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰা বিষয়াজনে কয় যে বিমানবোৰ নিয়মীয়াকৈ উৰা মাৰিছিল।

৩. শুকুৰবাৰে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী স্কট মৰিছনে কয় যে ইছলামিক ষ্টেটৰ আত্মঘাতী বোমাৰুৰ আক্ৰমণৰ পিছত অষ্ট্ৰেলিয়াই আফগানিস্তানৰ পৰা স্থানান্তৰিত বিমান চলাচল বন্ধ কৰি দিছে। মৰিছনে কয় যে আক্ৰমণৰ কেইঘণ্টামান আগতে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ সামৰিক কৰ্মীসকলক কাবুলৰ পৰা উলিয়াই অনা হৈছিল। আৰু নিৰাপত্তা ইমান বিপদজনক আছিল যে স্থানান্তৰ অব্যাহত ৰখাটো সুৰক্ষিত নহয়। মৰিছনে কেনবৰাত সাংবাদিকৰ আগত কয়, “আমাৰ পৰিকল্পনা এতিয়া ইয়াৰ স্থানান্তৰৰ পিছৰ পৰ্যায়লৈ আগবাঢ়িছে। আমাৰ চৰকাৰী মানৱতাবাদী কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে উভতি অহাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো নিশ্চিত কৰাৰ চিন্তা কৰা হৈছে।”

৪. বৃহস্পতিবাৰে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই কাবুল বিমানবন্দৰক জোকাৰি যোৱা দুটা বিস্ফোৰণৰ পিছত আফগানিস্তানৰ পৰা ৭,৫০০ লোকক স্থানান্তৰিত কৰে। হোৱাইট হাউচৰ এজন বিষয়াই কয় যে “২৬ আগষ্টৰ পুৱা ৩ বজাৰ পৰা আবেলি ৩ বজালৈ কাবুলৰ পৰা মুঠ ৭,৫০০ লোকক স্থানান্তৰ কৰা হয়। এয়া হৈছে ১৪ খন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সামৰিক বিমানৰ ফলাফল। য’ত প্ৰায় ৫,১০০ জন লোকক স্থানান্তৰিত কৰা হৈছিল। আৰু বাকী ৩৯ খন মিত্ৰজোঁটৰ বিমানত ২,৪০০ লোকক কঢ়িয়াই অনা হৈছিল।”

৫. নৰৱেই আফগানিস্তানৰ ৰাজধানীৰ পৰা বাকী থকা নাগৰিকসকলক স্থানান্তৰ কৰাত আৰু সহায় কৰিব নোৱাৰে। এই কথা জানিবলৈ দিয়ে নৰৱেৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী ইনে এৰিক্সন ছোয়েৰিডে। বৃহস্পতিবাৰে চ’ইৰিডে সম্প্ৰচাৰক টিভি২ ক কয়, “বিমানবন্দৰৰ দুৱাৰসমূহ এতিয়া বন্ধ হৈ আছে। আৰু তাত মানুহ সোমাব পৰাটো এতিয়া সম্ভৱ নহয়।”

৬. ইছলামিক ষ্টেটৰ আক্ৰমণৰ পিছত শুকুৰবাৰে তালিবান শাসনৰ পৰা পলায়ন কৰিবলৈ আগ্ৰহী আফগানসকলক স্থানান্তৰ কৰাত সহায় কৰা আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সৈন্যই অধিক আক্ৰমণৰ বাবে সাজু হৈছে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ কেন্দ্ৰীয় কমাণ্ডৰ মুৰব্বী জেনেৰেল ফ্ৰেংক মেকেঞ্জিয়ে কয় যে আমেৰিকান কমাণ্ডাৰসকল ইছলামিক ষ্টেটৰ দ্বাৰা অধিক আক্ৰমণৰ বাবে সতৰ্ক হৈ আছিল। যাৰ ভিতৰত আছে সম্ভৱতঃ বিমানবন্দৰক লক্ষ্য কৰি ৰকেট বা বাহন-বাহিত বোমা। তেওঁ কয়, “আমি সাজু হ’বলৈ যিমান পাৰো সকলো কৰি আছোঁ।”

৭. আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেনে কাবুল বিমানবন্দৰত দুটা বিস্ফোৰণৰ বাবে দায়ী সকলক আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই চিকাৰ কৰিব বুলি প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে। তেওঁ আৰু কয় যে পেন্টাগনক সেই সকলৰ ওপৰত পুনৰ আক্ৰমণ কৰাৰ পৰিকল্পনা বিকশিত কৰিবলৈ কোৱা হৈছে। হোৱাইট হাউচত মন্তব্য দি বাইডেনে কয়, “আমি ক্ষমা নকৰোঁ, পাহৰিব নোৱাৰিম। আমি তেওঁলোকক চিকাৰ কৰিম আৰু ইয়াক পৰিশোধ কৰিবলৈ বাধ্য কৰিম।” তেওঁ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ স্থানান্তৰ প্ৰক্ৰিয়া অব্যাহত থাকিব। “আমি সন্ত্ৰাসবাদীৰ দ্বাৰা বিচলিত নহ’ম। আমি তেওঁলোকক আমাৰ অভিযান বন্ধ কৰিবলৈ নিদিওঁ। আমি স্থানান্তৰ অব্যাহত ৰাখিম”- তেওঁ কয়।

৮. নিজকে আফগানিস্তানৰ ‘তত্ত্বাৱধায়ক’ ৰাষ্ট্ৰপতি বুলি ঘোষণা কৰা আমৰুল্লাহ চালেহে কয় যে ইছলামিক ষ্টেট খোৰাচান প্ৰদেশৰ তালিবান আৰু হাক্কানি নেটৱৰ্কৰ সৈতে সম্পৰ্ক আছে। চালেহে ইছলামিক ষ্টেটৰ সৈতে সম্পৰ্ক অস্বীকাৰ কৰাৰ বাবে তালিবানকো আঘাত কৰে। তেওঁ টুইটত কয়- “আমাৰ হাতত থকা প্ৰতিটো প্ৰমাণে দেখুৱায় যে ইছলামিক ষ্টেট খোৰাচানৰ গোটবোৰৰ শিপা তালিবচ আৰু হাক্কানি নেটৱৰ্কত আছে। বিশেষকৈ কাবুলত কাম কৰি থকা গোটবোৰত। তালিবছে আইএছআইএছৰ সৈতে সম্পৰ্ক অস্বীকাৰ কৰাটো কোৱেটা চুৰাত পাকিস্তানে কৰা অস্বীকাৰৰ সৈতে একে। তালিবসকলে মাষ্টাৰৰ পৰা ভালদৰে শিকিছে।”

৯. হোৱাইট হাউচৰ মুখপাত্ৰ জেন পাচাকীয়ে কয় যে কাবুল বিমানবন্দৰত নিহত সকলক সন্মান জনোৱাৰ বাবে ৩০ আগষ্টৰ সন্ধিয়ালৈকে আমেৰিকাযুক্ত পতাকা অৰ্ধ-নমিত অৱস্থাত উৰোৱা হ’ব। পচাকীয়ে কয়- “সন্মানৰ চিহ্ন হিচাপে আজিৰ পৰা ২০২১ চনৰ ৩০ আগষ্টৰ সূৰ্যাস্তলৈকে হোৱাইট হাউচত আধা কৰ্মচাৰী থাকিব আৰু সকলো ৰাজহুৱা ভৱন আৰু খেলপথাৰত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পতাকা উৰোৱা হ’ব। এইয়া কৰা হ’ব কাবুলত সংঘটিত অজ্ঞানতাপূৰ্ণ হিংসাত্মক কাৰ্য্যৰ ভুক্তভোগীসকলৰ সন্মানত।”

১০. আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে কাবুলত বোমা বিস্ফোৰণৰ মোকাবিলা কৰাৰ কাৰ্যসূচী পৰিষ্কাৰ কৰাৰ লগে লগে ইজৰাইলৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নাফটালি বেনেটৰ সৈতে জো বাইডেনৰ বৈঠক পুনৰ নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button