ৰাষ্ট্ৰীয়অসমীয়া

১৪ বছৰীয়া কিশােৰক যৌন নিৰ্যাতন বিশেষ ন্যায়াধীশৰ, উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিলম্বন

নিউজ ডেস্ক। এইবাৰ সৰিয়হৰ ডুলিতেই ভূত। যিয়ে আন অপৰাধীৰ বিচাৰ কৰে, তেওঁৱেই এইবাৰ সন্মুখীন হ’ল বিচাৰৰ।

এই ঘটনা সংঘটিত হৈছে ৰাজস্থানৰ ভৰতপুৰত। য’ত এজন ন্যায়াধীশৰ দ্বাৰা নিৰ্যাতিত হোৱা এটা ১৪ বছৰীয়া শিশুৰ এক লজ্জাজনক ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে।

অভিযুক্ত ন্যায়াধীশজনক জীতেন্দ্ৰ সিং গুলিয়া বুলি চিনাক্ত কৰা হৈছে।

তেওঁ দুৰ্নীতি প্ৰতিৰোধৰ গোচৰ (এচিবি) ৰ এজন বিশেষ ন্যায়াধীশ।

এইটো অভিযোগ উত্থাপন হৈছে যে তেওঁৰ আন দুজন কৰ্মচাৰীয়েও নাবালক শিশুটোক যৌন নিৰ্যাতন কৰিছিল।

এচিবিৰ উপ অধীক্ষক পৰমেশ্বৰলাল যাদৱৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ দিয়াৰ সময়ত ভুক্তভোগীৰ পৰিয়ালক ভাবুকি দিয়াৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছে।

ঘটনাটোৰ গুৰুত্বৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি উচ্চ ন্যায়ালয় প্ৰশাসনে অভিযুক্ত ন্যায়াধীশক নিলম্বন কৰে আৰু ৰাজ্য চৰকাৰে এচিবিৰ উপ অধীক্ষকক নিলম্বন কৰে।

ঘটনাটোৰ পিছত দুটা ভিডিঅ’ ভাইৰেল হৈছে। য’ত অভিযুক্ত ন্যায়াধীশে ভুক্তভোগী আৰু তেওঁৰ পৰিয়ালৰ ওচৰত ক্ষমা বিচাৰি থকা দেখা গৈছে।

এই সন্দৰ্ভত ভুক্তভোগীৰ পৰিয়ালে ন্যায়াধীশৰ বিৰুদ্ধে এটা গোচৰ ৰুজু কৰে। ভৰতপুৰৰ মথুৰা গেট আৰক্ষীয়ে ভুক্তভোগীৰ পৰিয়ালৰ অভিযোগৰ ওপৰত দলবদ্ধ ধৰ্ষণ আৰু পকচো (POCSO) আইনৰ অধীনত এক গোচৰ ৰুজু কৰে আৰু তদন্ত আৰম্ভ কৰে।

অভিযুক্ত ন্যায়াধীশে পিছত ভুক্তভোগীৰ পৰিয়ালৰ বিৰুদ্ধে ব্লেকমেইলৰ এটা ক্ৰছ গোচৰ ৰুজু কৰে।

শিশু কল্যাণ সমিতিয়ে ইয়াৰ প্ৰতিবেদন শিশু আয়োগলৈ প্ৰেৰণ কৰিছে। শিশু আয়োগৰ অধ্যক্ষই কৰ্তৃপক্ষক সমগ্ৰ বিষয়টোৰ নিৰপেক্ষ তদন্ত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে। শিশু কল্যাণ সমিতি আৰু আৰক্ষীয়ে চিকিৎসা পৰিষদৰ পৰা চিকিৎসাৰ প্ৰতিবেদন গ্ৰহণ কৰিছে।

আৰক্ষীয়ে জনোৱা অনুসৰি, এচিবিৰ বিশেষ ন্যায়াধীশ জীতেন্দ্ৰ সিং গুলিয়াৰ বিৰুদ্ধে প্ৰায় এমাহ ধৰি শিশুটোক প্ৰলোভিত কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছে।

বিচাৰক আৰু শিশুটো টেনিছ খেলপথাৰত লগ হৈছিল। ন্যায়াধীশ জীতেন্দ্ৰ সিং গুলিয়া আৰু ভুক্তভোগীজনে টেনিছ খেলিবলৈ গৈছিল।

গুলিয়াই শিশুটোক তাৰ পৰা ঘৰলৈ প্ৰলোভিত কৰি আনে আৰু অপকৰ্ম কৰে। গুলিয়াৰ সৈতে তেওঁৰ দুজন কৰ্মচাৰীও এই ঘৃণনীয় কাৰ্য্যত জড়িত আছিল।

আৰক্ষী থানাৰ বিষয়া ৰামনাথ সিঙে কয় যে, ন্যায়াধীশ গুলিয়াই এই সন্দৰ্ভত এটা গোচৰ ৰুজু কৰিছে যে তেওঁক এটা শিশুৰ অজুহাতত ঘৰলৈ মাতি অনা হৈছিল আৰু তেওঁৰ পৰা ৩ লাখ টকা বিচাৰিছিল। তেওঁলোকক টকা নিদিয়াৰ বাবে মিছা গোচৰৰ ভাবুকি দিয়া হৈছিল। তাৰ পিছত তেওঁ তেওঁৰ আন দুজন সহকৰ্মীক ফোন কৰিছিল আৰু অভিযুক্ত মহিলাগৰাকীৰ ঘৰত বাৰ্তালাপ কৰিছিল। মহিলাগৰাকীক ভিডিঅ’ কৰি আন দুজনে ভাইৰেল কৰিছিল। আৰক্ষী বিষয়া ৰামনাথ সিং আৰু সতীশ বাৰ্মাই গোটেই ঘটনাটোৰ তদন্ত কৰি আছে।

ভুক্তভোগীগৰাকীৰ মাতৃয়ে আৰক্ষীক কয় যে ন্যায়াধীশে শিশুটোক খেলিবলৈ মাটি পঠোৱাত তেওঁ পঠোৱা নাছিল। সেয়েহে এচিবিৰ ন্যায়াধীশে শিশুটোক নিবলৈ কিছু কৰ্মচাৰী আৰু আৰক্ষীক ঘৰলৈ পঠিয়াইছিল আৰু শিশুটোক ন্যায়াধীশৰ ওচৰলৈ লৈ যোৱাৰ ভাবুকি দিছিল।

ভুক্তভোগী গৰাকীৰ মাতৃয়ে কয় যে তেওঁক এনেদৰে ভয় খুৱাইছিল যে তেওঁ আনকি আৰক্ষীক প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিবলৈও অহা নাছিল। পিছত তেওঁ তেওঁৰ আত্মীয়সকলৰ সহায় বিচাৰিছিল আৰু দেওবাৰে সন্ধিয়া এটা গোচৰ ৰুজু কৰিছিল।

উল্লেখ্য যে গোটেই গোচৰটোত এচিবিৰ ন্যায়াধীশ জীতেন্দ্ৰ সিং গুলিয়াক সমৰ্থন কৰা এচিবি বিষয়া’ পৰমেশ্বৰলাল যাদৱকো দেওবাৰে নিশা নিলম্বিত কৰা হয়। পৰমেশ্বৰ লাল যাদৱৰ বিৰুদ্ধে ভুক্তভোগীৰ পৰিয়ালক ভাবুকি দিয়াৰ অভিযোগ উত্থাপন হৈছে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button