ৰাষ্ট্ৰীয়অসমীয়া

কভিড-১৯ ভাইৰাছ ধ্বংসকাৰী LED উদ্ভাৱন হায়দৰাবাদৰ কোম্পানীৰ

হায়দৰাবাদ চহৰৰ এটা কোম্পানীয়ে এক ইনড’ৰ লাইটিং উদ্ভাৱন কৰিছে। যাক ‘ৰেপিউৰ’ বুলি নাম দিয়া হৈছে। যিয়ে ৬০ মিনিটৰ ভিতৰত ভৌতিক পৰিৱেশত থকা ৯৫ শতাংশ কভিড-১৯ ভাইৰাছ ধ্বংস কৰিব।

এই কথা দাবী কৰিছে নিৰ্মাতা কোম্পানী লেডচিপ ইণ্ডাছ প্ৰাইভেট লিমিটেডে।

জানিব পৰা মতে, লেডচিপ ইণ্ডাছ প্ৰাইভেট লিমিটেডে মানৱ-অনুকূল ‘অন ইউভি’ (অতিবেঙুনীয়া) পোহৰ বিকশিত কৰিছে। যি ভাইৰাছ ধ্বংস কৰে আৰু পোহৰো দিয়ে।

১৯০৩ চনত নিলছ ফিনছেনে বিকশিত কৰা ইউভি পোহৰৰ তুলনাত ই যথেষ্ট ভাল। যি মানুহৰ বাবে ক্ষতিকাৰক আছিল।

হিটেক্স প্ৰদৰ্শনী কেন্দ্ৰত ১২-১৪ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত জনস্বাস্থ্য উদ্ভাৱন সন্মিলনত ইলেক্ট্ৰনিক নিৰ্মাতাসকলে ‘ৰেপিউৰ’ লাইট মুকলি কৰিব।

এক প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিত কোম্পানীটোৱে কয় যে, ২০২১ চনৰ আগষ্ট মাহত আধুনিক জীৱবিজ্ঞানৰ সীমান্ত অঞ্চলৰ মুখ্য গৱেষণা সংস্থা হায়দৰাবাদস্থিত চেণ্টাৰ ফৰ চেলুলাৰ মলিকিউলাৰ বায়’লজী (চিচিএমবি)ৰ দ্বাৰা সামগ্ৰীটো পৰীক্ষা আৰু বৈধতা প্ৰদান কৰা হৈছে।

এলইডি চিপ ইণ্ডাছ প্ৰাইভেট লিমিটেডৰ মেনেজিং ডাইৰেক্টৰ বিজয় গুপ্তাই কয়, “ৰাজহুৱা স্বাস্থ্যৰ ওপৰত এই একচেটিয়া এক্সপোটো ভাৰতত এনে ধৰণৰ প্ৰথম এক্সপো। য’ত মহামাৰীৰ পিছত জীৱনৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ বাবে উদ্ভাৱন, প্ৰযুক্তি আৰু ৰাজহুৱা স্বাস্থ্যৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতি আছে।”

তেওঁ লগতে কয়, “ই হৈছে এক নন-ইউভি ডিজেনাৰেচন চিষ্টেম। যি বৈজ্ঞানিকভাৱে প্ৰমাণিত। নিউয়ৰ্কৰ মাউণ্ট চিনাই চিকিৎসালয়ৰ লেভেল ৩ জৈৱ সুৰক্ষা পৰীক্ষাগাৰৰ দ্বাৰা ৰেপিউৰ প্ৰযুক্তিটো চাৰ্চ-ক’ভ-২ (কভিড-১৯) আৰু ইনফ্লুৱেঞ্জা ভাইৰাছ দুয়োটাতে বৈধতা প্ৰদান কৰা হৈছে।”

খবৰ অনুসৰি ইনড’ৰ লাইটিং প্ৰযুক্তিৰ বাবে এয়াৰ পিউৰিফায়াৰৰ এক ভগ্নাংশ ব্যয় হয়।

ই মানৱ-অনুকূল, সুৰক্ষিত, ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সহজ, আৰু শূন্য তত্বাৱধানৰ প্ৰয়োজন। এয়াৰ-পিউৰিফায়াৰৰ বিপৰীতে ইয়াত কোনো চলমান অংশ নাই, শব্দ নাই, পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰয়োজন হোৱা কোনো বন্ধ ফিল্টাৰ নাই।

ইয়াৰ প্ৰযুক্তি স্বচ্ছ। কিন্তু প্ৰথমবাৰৰ বাবে ইয়াক একক এলইডিত সংশ্লেষিত কৰা হৈছে যিপোহৰৰ লগতে গেৰ্মিচিডেল শক্তি নিৰ্গত কৰে। সামগ্ৰীটো বিভিন্ন আকৃতি আৰু আকাৰত আহে আৰু প্ৰয়োজনীয়তাৰ সৈতে খাপ খোৱাকৈ অনুকূলিত।

উল্লেখ্য যে এলইডি চিপ ইণ্ডাছ প্ৰাইভেট লিমিটেড হৈছে যোৱা তিনি দশক ধৰি ভাৰতত এলইডি অৰ্ধপৰিবাহীৰ এক অগ্ৰগামী আৰু একমাত্ৰ উৎপাদক।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button