মেঘালয়অসমীয়া

আনাৰসৰ পৰা প্ৰস্তুত চামৰা! মেঘালয়ৰ পৰিৱেশ মন্ত্ৰীলৈ বিশেষ সন্মান

নিউজ ডেস্ক। সাধাৰণতে জন্তুৰ ছালৰ পৰাই চামৰা প্ৰস্তুত কৰা হয়। কিন্তু এইবাৰ চামৰা প্ৰস্তুত কৰা হৈছে আনাৰসৰ পৰা। যাক ভেগান চামৰা বুলি কোৱা হৈছে।

এই চামৰা প্ৰস্তুত কৰা হৈছে মেঘালয়ত।

মূলতঃ এক বহনক্ষম ভৱিষ্যত আৰু স্থানীয় কৃষি সম্প্ৰসাৰণৰ প্ৰয়াসৰ ওপৰত গুৰুত্ব ৰাখি মেঘালয়ৰ পৰিৱেশ মন্ত্ৰী জেমছ পি কে চাংমাই পাহাৰীয়া ৰাজ্যখনত প্ৰচুৰ পৰিমাণে উৎপাদিত আনাৰসৰ পৰা ভেগান চামৰা উৎপাদন কৰাৰ এক অনন্য ৰণনীতি প্ৰস্তুত কৰিছে।

জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ সৈতে অধিক মোকাবিলা কৰিবলৈ পশু কৃষি হ্ৰাস কৰাৰ বাবে লোৱা মন্ত্ৰীজনৰ প্ৰচেষ্টাই সকলো প্ৰান্তৰ পৰা প্ৰশংসা লাভ কৰিছে।

7wf3-ro0-400x400

এই অভিনৱ তথা তেওঁৰ শেহতীয়া পদক্ষেপসমূহৰ বাবে মন্ত্ৰী চাংমাক সম্বৰ্ধনা জনোৱাৰ উদ্দেশ্যে পিপল ফৰ দ্য এথিকেল ট্ৰিটমেণ্ট অফ এনিমেলচ (পেটা)য়ে তেওঁক ‘প্ৰগতিশীল ব্যৱসায় ধাৰণা বঁটা’ প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়।

মন্ত্ৰী চাংমাই কয় যে, “মেঘালয় চৰকাৰে অসংখ্য আনাৰসৰ পৰা চামৰা বিকশিত কৰিব বিচাৰে। প্ৰশাসনে বৰ্ধিত সমস্যাটোৰ বিষয়ে লোকসকলক অৱগত কৰিবলৈ এটা সংগ্ৰহালয় নিৰ্মাণৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে। সংগ্ৰহালয়টোক জলবায়ু পৰিৱৰ্তন সংগ্ৰহালয় বুলি কোৱা হ’ব আৰু চৰকাৰে বিষয়টো বিদ্যালয়ৰ পাঠ্যক্ৰমত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে আগবাঢ়িছে।”

বঁটা লাভ কৰাৰ পিছত জেমছ পি কে চাংমাই তেওঁৰ টুইটাৰযোগে কয় যে, মেঘালয়ৰ অৰ্থনীতি, ‘জলবায়ু কাৰ্য অৰ্থনীতি’ (a climate action economy) হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ দৃষ্টিভংগীৰ অংশ। আন এটা টুইটত তেওঁ লগতে কয় যে, “এই স্বীকৃতি ৰাজ্যখনৰ জনসাধাৰণৰ, কৃষক আৰু যুৱ উদ্যোগীসকলৰ। যিসকলে এনে সৃষ্টিশীল ধাৰণাৰ ওপৰত কাম কৰে। মেঘালয়ক জলবায়ু কাৰ্য অৰ্থনীতিলৈ পৰিণত কৰিব পৰা প্ৰক্ৰিয়াৰ অংশ হোৱাৰ বাবে মই কৃতজ্ঞ আৰু পেটা ইণ্ডিয়াই মোক প্ৰদান কৰা প্ৰগতিশীল ব্যৱসায় ধাৰণা বঁটাৰ বাবে মই সুখী হৈছোঁ।”

Cv8d-Eki-W8-AAgj-W

তেওঁ আৰু লিখে, “এই স্বীকৃতি ৰাজ্য আৰু নাগৰিকসকলৰ বিশেষকৈ যুৱ উদ্যোগীসকলৰ যি আমাক স্থিৰতাৰ দিশত আমাৰ যাত্ৰা ত্বৰান্বিত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। আৰু আমাক অভিযান্ত্ৰিক জলবায়ু কাৰ্য আৰু শক্তিশালী পাৰিপাৰ্শ্বিক নেতৃত্বৰ শীৰ্ষস্থানলৈ অনাৰ বাবে এনে ধৰণৰ অধিক অভিনৱ ধাৰণা অন্বেষণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।”

পেটা ইণ্ডিয়াৰ জ্যেষ্ঠ অভিযান সমন্বয়ক ৰাধিকা সূৰ্যবংশীয়ে কয়, “ভেগান আনাৰস চামৰা উৎপাদনত উদগনি দি স্থানীয় কৃষকসকলক সহায় কৰাৰ পৰিকল্পনাৰ স্বীকৃতি স্বৰূপে এই পদক্ষেপে জীৱ-জন্তু আৰু পৰিৱেশ সুৰক্ষিত কৰিব। পেটা ইণ্ডিয়াই তেওঁক প্ৰগতিশীল ব্যৱসায় ধাৰণা বঁটা প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।”

সূৰ্যবংশীৰ মতে, “জলবায়ু পৰিৱৰ্তন হৈছে “আমাৰ যুগৰ এক নিৰ্ধাৰিত প্ৰত্যাহ্বান”। আৰু তেওঁ ইতিমধ্যে পশু কৃষি ব্যৱসায়ৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে।”

পেটা ইণ্ডিয়াই কয়, “পেটা ইণ্ডিয়াই মেঘালয়ত কৃষকসকলৰ বাবে নতুন সুযোগ সৃষ্টি কৰিবলৈ আশা কৰিছে। আনহাতে ই এক সমৃদ্ধ আনাৰস-চামৰা উদ্যোগৰ জৰিয়তে গ্ৰহ আৰু জীৱ-জন্তুৰ জীৱন ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰিছে।”

সূৰ্যবংশীৰ মতে, পেটায়ে অনুমান কৰিছে যে পশু কৃষি, য’ত কাপোৰৰ বাবে জন্তু হত্যা অন্তৰ্ভুক্ত হৈ আছে। সকলো মানৱ-প্ৰেৰিত সেউজগৃহ গেছ নিৰ্গমনৰ প্ৰায় এক পঞ্চমাংশৰ বাবে ই দায়বদ্ধ। ২০২০-২১ বিত্তীয় বৰ্ষত ভাৰতে ৩.৬৮ বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰ জোতা, চামৰা আৰু চামৰাৰ সামগ্ৰী ৰপ্তানি কৰিছিল।

তেওঁ আৰু কয় যে, “প্ৰচেছিং প্লাণ্টবোৰে গৰু, ম’হ আৰু চামৰাৰ বাবে ব্যৱহৃত অন্যান্য প্ৰাণীৰ ছালক পচন আৰু প্ৰদূষণকাৰী নদীৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ বিভিন্ন ক্ষয়কাৰী বিষাক্ত ৰাসায়নিক পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰে। ক্ৰমিয়াম হৈছে টেনিং প্ৰক্ৰিয়াত সচৰাচৰ ব্যৱহৃত ৰাসায়নিক পদাৰ্থবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম। ইয়াৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা শ্ৰমিকসকলৰ কৰ্কট ৰোগ হ’ব পাৰে।”

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button