ৰাষ্ট্ৰীয়অসমীয়া

অৱসৰপ্ৰাপ্ত দৃষ্টিহীন বিষয়া আৰু তেওঁৰ পত্নীক ৫.২৪ কােটি টকাৰ প্রৱঞ্চনা, গ্ৰেপ্তাৰ ২

নিউজ ডেস্ক। বিদেশত থকা পুত্ৰৰ সৈতে একেলগে থাকিবলৈ নিজৰ সম্পত্তি বিক্ৰী কৰি ধন বিনিয়ােগ কৰা এহাল বৃদ্ধ দম্পতী পৰিল প্ৰৱঞ্চকৰ জালত।

অৱসৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া তথা তেওঁৰ পত্নীয়ে সম্পত্তি বিক্ৰী কৰি লাভ কৰা ৫.২৪ কােটি টকা বিনিয়ােগ কৰি সৰ্বস্বান্ত হ’বলগীয়া হ’ল প্ৰৱঞ্চকৰ জালত ভৰি দি।

এই ঘটনাৰ স্থান দেশৰ ৰাজধানী চহৰ নতুন দিল্লী।

অৱশেষত দিল্লী আৰক্ষীৰ অৰ্থনৈতিক অপৰাধ শাখাৰ হাতত গ্ৰেপ্তাৰ হ’ল প্ৰবঞ্চক দুটা।

দিল্লীৰ দ্বাৰকাত শ্ৰম মন্ত্ৰালয়ৰ এজন অৱসৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া আৰু তেওঁৰ পত্নীক ৫.২৪ কোটি টকাৰ প্ৰতাৰণা কৰাৰ অভিযোগত দুজন লোকক গ্ৰেপ্তাৰ কৰে আৰক্ষীয়ে।

আৰক্ষীয়ে কয় যে, প্রবঞ্চক দুজনৰ ইকাউন্সেলৰ ৱেবটেক প্ৰাইভেট লিমিটেড নামৰ এটা ফাৰ্ম আছে। তেওঁলোকে দম্পতীহালক প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল যে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ ফাৰ্মত বিনিয়োগ কৰিলে উচ্চ লাভ পাব। কিন্তু অভিযোগ অনুসৰি তেওঁলোকে ধন লৈ পলাই যায়।

আৰক্ষীয়ে জনোৱা অনুসৰি, অৱসৰপ্ৰাপ্ত বিষয়াজনৰ বয়স প্ৰায় ৮০ বছৰ আৰু তেওঁ দৃষ্টিহীন।

তেওঁ আৰু তেওঁৰ পত্নীয়ে তেওঁলোকৰ সকলো সম্পত্তি দিল্লীত বিক্ৰী কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ সন্তানৰ সৈতে থিতাপি ল’বলৈ আমেৰিকালৈ স্থানান্তৰিত হ’ব বিচাৰিছিল।

তেওঁলোকে অংকিত ঠাকুৰ (29) আৰু বিনোদ আৰ্য (28) নামৰ দুজন অভিযুক্তৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিছিল। যিয়ে দম্পতীহালক কৈছিল যে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ ধন ৱেবছাইট বিকাশত কাম কৰা কোম্পানীটোত বিনিয়োগ কৰিব লাগে আৰু উচ্চ লাভৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল।

আৰক্ষীৰ মতে, অভিযুক্তই বৃদ্ধ দৃষ্টিহীন লোকজনে প্ৰতিষ্ঠানটোৰ বিষয়ে বেছি নাজানে বুলি সুযোগ লৈছিল।

অৰ্থনৈতিক অপৰাধ শাখাৰ অতিৰিক্ত আৰক্ষী আয়ুক্ত আৰ.কে. সিঙে কয়, “দম্পতীহালে তেওঁলোকৰ সকলো সম্পত্তি বিক্ৰী কৰিব বিচাৰিছিল আৰু ইতিমধ্যে আমেৰিকাত কাম কৰি থকা তেওঁলোকৰ সন্তানৰ সৈতে থাকিব বিচাৰিছিল। তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ জীৱনৰ সঞ্চয় আৰু তেওঁলোকৰ সম্পত্তি বিক্ৰী কৰাৰ পিছত পোৱা ধন ৰাখিছিল। সেই সময়ছোৱাত তেওঁলোকে অভিযুক্ত দুজনক লগ পাইছিল। যিয়ে ধন বিনিয়োগ কৰি দম্পতীহালক সহায় কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল। তেওঁলোকে সহজ উচ্চ লাভৰ প্ৰতিশ্ৰুতিও দিছিল। কিন্তু শেষত দম্পতীহালক প্ৰতাৰণা কৰা হৈছিল। তেওঁলোকে দুয়োজন অভিযুক্তৰ পৰা চেক পাইছিল আৰু পিছত দেখিছিল যে তেওঁলোক ভুৱা আছিল।”

আৰক্ষীয়ে কয় যে, অনুসন্ধানৰ সময়ত ভুক্তভোগী আৰু অভিযুক্তৰ মোবাইল বিৱৰণ আৰু বেংক একাউণ্ট বিশ্লেষণ কৰা হৈছিল। ঠাকুৰ আৰু আৰ্য নামৰ দুজন মহাবিদ্যালয় এৰি যোৱা লোকক দিল্লীত বিচাৰি উলিওৱা হৈছিল আৰু গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button