ৰাষ্ট্ৰীয়

আচৰিত! ৭০ বছৰীয়া মহিলাই জন্ম দিলে স্বাস্থ্যৱান শিশু

সাধাৰণতে এগৰাকী মহিলাই সন্তান জন্ম দিয়াৰ শেষ বয়স কিমান বাৰু? খুব বেছি ৫৫ বছৰ! ই এক বৈজ্ঞানিক ভিত্তিবৰ্ষ।

কিন্তু এইবাৰ এক আচৰিত খবৰ জানিব পৰা গৈছে। এগৰাকী ৭০ বছৰীয়া বৃদ্ধাই জন্ম দিলে সন্তান। নাতিৰ মুখ দেখা বয়সত তেওঁ দেখিলে সন্তানৰ মুখ।

এমাহ পূৰ্বে এই সন্তান জন্ম দিছে গুজৰাটৰ এগৰাকী ৭০ বছৰীয়া মহিলাই। কচ্ছ জিলাৰ মহিলা গৰাকীয়ে এটি স্বাস্থ্যৱান পুত্ৰ সন্তান জন্ম দিয়ে।

জানিব পৰা মতে, কচ্ছৰ নিবাসী জিভুবেন ৰাবাৰী আৰু তেওঁৰ ৭৫ বছৰীয়া স্বামী ভালজিভাই ৰাবাৰীয়ে যোৱা মাহত চিজাৰিয়ান চেক্সনৰ দ্বাৰা তেওঁলোকৰ প্ৰথম সন্তান প্ৰসৱ কৰে। তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ প্ৰথম পুত্ৰ সন্তান লালোক আদৰণি জনায়।

লগতে চাওকঃ দেশত এতিয়াও পেট্ৰ’ল-ডিজেলৰ দাম বহুত কম, ৯৫ শতাংশই নকৰে ব্যৱহাৰ! দাবী এগৰাকী মন্ত্ৰীৰ

যদিও এই প্ৰক্ৰিয়াটো চিকিৎসকসকলৰ বাবে এক বৃহৎ প্ৰত্যাহ্বান আছিল। কিন্তু তেওঁলোকৰ সাহসে চিকিৎসকক ৰোগী জিভুবেনৰ ওপৰত চিকিৎসা কৰিবলৈ সামৰ্থ কৰিছিল। যিয়ে চিকিৎসকসকলক তেওঁলোকৰ পৰীক্ষাৰ বাবে আগবাঢ়ি যাবলৈ কণী দিছিল।

উল্লেখ্য যে দম্পতীদ্বয়ে ৪৫ বছৰ ধৰি বিবাহিত জীৱন কটাইছিল। কিন্তু তেওঁলোকৰ কোনো সন্তান নাছিল। তেওঁলোকে কেইবা দশক ধৰি এটি সন্তানৰ বাবে অসফল চেষ্টা কৰি আহিছিল।

অৱশেষত দম্পতীহালে ইন-ভিট্ৰো ফাৰ্টিলাইজেচন (আইভিএফ) ৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ প্ৰথম সন্তান গৰ্ভধাৰণৰ কৰে।

চিকিৎসালয় কৰ্তৃপক্ষই জনোৱা অনুসৰি, ৰাপাৰ মৌজাৰ মোৰা গাঁৱৰ বাসিন্দাগৰাকীৰ ওচৰত তেওঁৰ বয়সৰ প্ৰমাণ কৰিবলৈ কোনো নথি পত্ৰ নাছিল। কিন্তু চিকিৎসকসকলক তেওঁ কয় যে তেওঁ প্ৰায় ৬৫ ৰ পৰা ৭০ টা গ্ৰীষ্ম দেখিছে। তথাপিও তেওঁ আইভিএফৰ জৰিয়তে এটা সন্তান জন্ম দিয়াৰ আকাংক্ষাত অটল হৈ আছিল।

চিকিৎসকসকলে জিভুবেনক এই বয়সত গৰ্ভধাৰণৰ বিপদাশংকা নল’বলৈ পৰামৰ্শ দিছিল। কিন্তু তেওঁ কেঁচুৱা পোৱাৰ বাবে যথেষ্ট আৱেগিক আছিল আৰু সন্তান জন্ম দিবলৈ সংকল্প লৈছিল। সেই অনুসৰি অৱশেষত তেওঁলোকৰ ভাগ্য উদয় হয়।

লগতে চাওকঃ

ভয়াৱহ পথ দুৰ্ঘটনাত এটা পৰিয়ালৰ শিশু-মহিলাসহ ৮ জনৰ শােকাৱহ মৃত্যু

দম্পতীহালে বিবাহৰ চাৰি দশকতকৈও অধিক সময়ৰ পিছত প্ৰথম সন্তান জন্ম দিয়ে।

স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ নৰেশ ভানুশালীয়ে কয়, ‘আমি প্ৰথমে ঔষধ দি তেওঁৰ ঋতুস্ৰাৱ নিয়মীয়া কৰিছিলো। তাৰ পিছত আমি তেওঁৰ জৰায়ু বহল কৰিলো। যিটো বয়সৰ কাৰণে সংকুচিত হৈছিল। আমি তেওঁৰ কণীবোৰ নিষিক্ত কৰিছিলো আৰু ব্লাষ্টোচিষ্ট সৃষ্টি কৰিছিলো আৰু ইয়াক জৰায়ুলৈ স্থানান্তৰ কৰিছিলো।”

উল্লেখ্য যে দুসপ্তাহৰ পিছত চিকিৎসকসকলে চোনোগ্ৰাফী পৰিচালনা কৰিছিল আৰু ভ্ৰূণ বিকশিত হোৱা দেখি তেওঁলোক আচৰিত হৈছিল। পৰৱৰ্তী সময়ত ইয়াক নিৰীক্ষণ কৰি আছিল। পিছত তেওঁলোকে সময়মতে হৃদস্পন্দন বিচাৰি পাইছিল আৰু কোনো বিকৃতি দেখা নাছিল। সেয়েহে গৰ্ভধাৰণ অব্যাহত ৰাখিছিল।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button