আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়অসমীয়া

ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদত ৰাছিয়াৰ বিৰুদ্ধে হোৱা ভোটদানত অংশ নল’লে ভাৰতে!

ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদত ৰাছিয়াৰ বিৰুদ্ধে হোৱা ভোটদানৰ পিছত, আমেৰিকাই ভাৰতৰ স্থিতিক লৈ ব্যক্ত কৰিছে প্ৰতিক্ৰিয়া।

ভাৰতৰ সিদ্ধান্তক সঠিক হিচাপে বৰ্ণণা কৰি আমেৰিকাই কয়, ‘ভাৰত-ৰাছিয়াৰ সম্পৰ্ক আমাৰ দৰে একে নহয়। ভাৰতো আমাৰ বন্ধু।’

G01 11

বিডেন প্ৰশাসনে কয় যে তেওঁলোকে প্ৰতিখন দেশক তেওঁলোকৰ সৈতে থকা সম্পৰ্কক ব্যৱহাৰ কৰি ৰাছিয়াক নিয়ম-আধাৰিত বিশ্ব ব্যৱস্থা ৰূপায়ণ কৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰিবলৈ কৈছে।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিদেশ বিভাগৰ মুখপাত্ৰ নেড প্ৰাইচে কয় যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু ভাৰতৰ মাজত গুৰুত্বপূৰ্ণ স্বাৰ্থ আৰু মূল্যবোধ আছে।

তেওঁ কয়, ‘আমি জানো যে ৰাছিয়াৰ সৈতে ভাৰতৰ ভিন্ন সম্পৰ্ক আছে আৰু এয়া ৰাছিয়াৰ সৈতে আমাৰ দৰে একে নহয়। অৱশ্যে, এয়া উচিত।’

প্ৰাইচে লগতে কয় যে প্ৰতিৰক্ষা আৰু নিৰাপত্তাকে ধৰি সকলো ক্ষেত্ৰতে ভাৰত আৰু ৰাছিয়াৰ মাজত সম্পৰ্ক আছে। কিন্তু সেয়া আমেৰিকাৰ সৈতে থকা সম্পৰ্কৰ দৰে নহয়। ৰাছিয়াৰ অন্তৰ্ভুক্ত প্ৰতিখন দেশক বিশ্ব শৃংখলা বজাই ৰখাৰ বাবে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিবলৈও আহ্বান জনায় আমেৰিকাই।

FMfn2TsaMAYJaIJ

আনহাতে, ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদত ৰাছিয়াই তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে অনা নিন্দা প্ৰস্তাৱত ভেটো প্ৰদান কৰে। ১১ খন দেশে এই প্ৰস্তাৱৰ সপক্ষে ভোট দিয়ে। আনহাতে ভাৰত, চীন আৰু ইউ.এ.ই.-য়ে ভোটত অংশগ্ৰহণ কৰাৰ পৰা বিৰত থাকে।

ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত শনিবাৰে তৃতীয় দিনৰ বাবে তীব্ৰ যুঁজ অব্যাহত আছে। ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জেলেনস্কিয়ে শুকুৰবাৰৰ নিশাটোক আটাইকৈ দুৰ্বিসহ নিশা বুলি অভিহিত কৰিছে। আনহাতে ৰাছিয়াৰ সামৰিক বাহিনীয়ে অতি সোনকালেই কিয়েভ দখল কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত ইউক্ৰেইনৰ ওপৰত আক্ৰমণৰ গতি ত্বৰান্বিত হ’ব পাৰে।

যোৱা তিনি দিনত, ৰাছিয়াৰ সেনাই ইউক্ৰেইনক চাৰিফালৰ পৰা আক্ৰমণ কৰিছে আৰু ইউক্ৰেইন বাহিনীক পিছুৱাই যাবলৈ বাধ্য কৰাইছে।

অৱশ্যে, ৰাজধানী কিয়েভ এতিয়ালৈকে ৰাছিয়াৰ সেনাৰ দখলৰ পৰা আঁতৰি আছিল। এতিয়া ইউক্ৰেইনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভলোডিমিৰ জেলেনস্কিয়ে নিজেই উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে যে ৰাছিয়াৰ সেনাৰ কিয়েভ দখলৰ ভাবুকি আহি আছে। কিন্তু ৰাছিয়াৰ বিৰুদ্ধে সাহসেৰে যুঁজ দিব বুলি জেলেনস্কিয়ে দৃঢ়তাৰে মন্তব্য কৰে।

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button