অসমীয়াৰাষ্ট্ৰীয়

মৃত্যুৰ পিছতো ব্যৱসায়! ব্যস্ত সমাজ জীৱনৰ বাবে কিয় চৰ্চিত হৈছে সুখান্ত ফিউনাৰেল মেনেজমেণ্ট প্ৰাইভেট লিমিটেড…

নিউজ ডেস্কঃ পৰিৱৰ্তনৰ পৃথিৱীত কাৰো বাবে চিন্তা কৰাৰ সময় কাৰো ওচৰত নাই। যাৰ ওচৰত ধন আছে, তেওঁৰ বাবে এতিয়া ভাড়াতীয়া মানুহৰ জৰিয়তে নৈমিত্তিক কাম কৰা তেনেই সহজ। সেইবাবেই মানুহৰ মনত পৰ নিৰ্ভৰশীলৰ মানসিকতাই তীব্ৰতৰ হৈ পৰিছে।

এনে ‘নতুন’ সময়ৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিয়েই মুম্বাইত কেইজনমান যুৱকে আৰম্ভ কৰিছে এক অভিনৱ ব্যৱসায়। মৃত্যুৰ পিছত সম্পন্ন কৰা শেষ ৰীতি-নীতিৰ বাবে এই নতুন সংস্থাটোৱে ধনৰ বিনিময়ত কৰাম কৰে।

শেহতীয়াকৈ ৰাজধানী দিল্লীৰ প্ৰগতি ময়দানত অনুষ্ঠিত ভাৰত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বাণিজ্য মেলাত অংশ লৈ সকলোৰে দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰে মুম্বাইৰ সুখান্ত ফিউনাৰেল মেনেজমেণ্ট প্ৰাইভেট লিমিটেড নামৰ সংস্থাটোৱে।

ভাৰত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বাণিজ্য মেলাত অংশগ্ৰহণ কৰি সুখান্ত ফিউনাৰেল মেনেজমেণ্ট প্ৰাইভেট লিমিটেডে তেওঁলোকৰ ব্যৱসায়ৰ বিষয়ে বিতংভাৱে দাঙি ধৰে। তেওঁলোকৰ ষ্টলত কাচকেটো প্ৰদৰ্শন কৰা হয়।

image 143

দৰাচলতে দিল্লীৰ বিখ্যাত বাণিজ্য মেলাত তেওঁলোক আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈ পৰিছে। ছ’চিয়েল মিডিয়াতো ভাইৰেল হৈছে সুখান্তৰ ষ্টলৰ ছবি আৰু ভিডিঅ’।

কাৰণ পেছাদাৰী সংস্থাটোৱে মৃত্যুৰ পিছত টকাৰ বিনিময়ত ঠিক যি কৰে, ষ্টলটো হাইলাইট কৰা হয়।

খবৰ অনুসৰি সুখান্তই শ্মশানৰ সকলো দায়িত্ব পালন কৰে। অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়াৰ খৰচৰ বাবে গ্ৰাহকৰ পৰিয়ালৰ পৰা ৩৮ হাজাৰ টকা লয় সংস্থাটোৱে।

সংস্থাটোৱে কয় যে তেওঁলোকে পুৰোহিত, মৃতদেহ বহনকাৰী, কফিন আদি সকলোবোৰৰ ব্যৱস্থাও কৰিব। আনকি নিয়ম অনুসৰি অস্থি সংগ্ৰহ কৰি পৰিয়ালৰ হাততো তুলি দিব।

image 144

আই আই এফৰ সূত্ৰ অনুসৰি সংস্থাটো তুলনামূলকভাৱে নতুন যদিও ইতিমধ্যে ৫০ লাখ টকাৰ ব্যৱসায় কৰিছে। কিছুদিনৰ পাছত সুখান্ত ফিউনাৰেল মেনেজমেণ্ট প্ৰাইভেট লিমিটেডে ২ হাজাৰ কোটি টকাৰ ব্যৱসায়িক লক্ষ্যত উপনীত হ’ব।

অৱশ্যে সুখান্তক লৈ ছ’চিয়েল মিডিয়াত মিশ্ৰিত প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সৃষ্টি হৈছে। এটা গোটে আধুনিক অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়াৰ ব্যৱসায়ৰ ধাৰণাটোক প্ৰশংসা কৰাৰ বিপৰীতে আন এটা গোটে ইয়াক সমালোচনা কৰে।

তেওঁলোকৰ মতে মৃত্যুৰ সৈতে ব্যৱসায় মানি ল’ব নোৱাৰি।

Related Articles

Back to top button