ৰাষ্ট্ৰীয়অসমীয়া

গৃহমন্ত্ৰীকে ধৰি দেশৰ বহু VVIP ৰ নিৰাপত্তাৰ দায়িত্বত এইবাৰ CRPF ৰ মহিলা কমাণ্ডো!

নিউজ ডেস্ক। এইবাৰ ভিভিআইপিৰ নিৰাপত্তাত নিয়োজিত হ’ব মহিলা শক্তি। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ঘোষণা কৰিছে এই কথা।

গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহকে ধৰি দেশৰ জেড+ শ্ৰেণীৰ নিৰাপত্তা লাভ কৰা ভিভিআইপিসকলৰ নিৰাপত্তা এতিয়া কেন্দ্ৰীয় ৰিজাৰ্ভ আৰক্ষী বাহিনীৰ (চিআৰপিএফ) মহিলা কমাণ্ডোসকলে চম্ভালিব।

FCEVx-Ng-XMA4-IMs-O

চিআৰপিএফে এই উদ্দেশ্যৰ বাবে মহিলাৰ বিশেষ বাহিনী প্ৰস্তুত কৰিছে। উল্লেখ্য যে, মহিলা কমাণ্ডো বাহিনী অস্ত্ৰ অবিহনে যিকোনো ভাবুকি নিষ্ক্ৰিয় কৰিবলৈ সক্ষম হব।

কেন্দ্ৰীয় ৰিজাৰ্ভ আৰক্ষী বাহিনীয়ে ভিভিআইপিৰ নিৰাপত্তাৰ বাবে ৩২ গৰাকী মহিলা কমাণ্ডোৰ সৈতে ইয়াৰ প্ৰথম দলটো প্ৰস্তুত কৰিছে। কমাণ্ডোসকলক এতিয়া দিল্লীত বাস কৰা ভিভিআইপিসকলৰ নিৰাপত্তাৰ দায়িত্ব অৰ্পণ কৰা হ’ব যাক জেড+ নিৰাপত্তা দিয়া হৈছে।

FDk-RTzi-Uc-AA60-Ni

আৰম্ভণিতে, অমিত শ্বাহ, ছোনিয়া গান্ধী, প্ৰিয়ংকা গান্ধী ভাদ্ৰা, ৰাহুল গান্ধী আৰু প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী মনমোহন সিং আৰু তেওঁৰ পত্নী গুৰচৰণ কৌৰৰ সৈতে মহিলা কমাণ্ডো মোতায়েন কৰা হ’ব।

এই ভিআইপি সকলৰ উচ্চ বিপদাশংকাৰ প্ৰ’ফাইলৰ বাবে, তেওঁলোকক আগতীয়া সুৰক্ষা প্ৰদান কৰা হৈছে। জেড+ নিৰাপত্তা থকা আন এক ডজন ভিভিআইপিকো মহিলা কমাণ্ডো দলৰ সুৰক্ষাৰ দায়িত্ব দিয়া হ’ব।

কমাণ্ডোসকলে ভিভিআইপিৰ ঘৰলৈ অহা মহিলা সকলৰ তালাচী চলাব আৰু ভ্ৰমণৰ সময়ত তেওঁলোকৰ ঘৰৰ সমগ্ৰ নিৰাপত্তাৰ অংশ হ’ব।

FCm-JPmn-Vg-AMbh-EM

খবৰ অনুসৰি, এই মহিলা কমাণ্ডোসকলে তেওঁলোকৰ দহ সপ্তাহৰ প্ৰশিক্ষণ সম্পূৰ্ণ কৰিছে। প্ৰশিক্ষণত কমাণ্ডোসকলে ভিভিআইপিৰ নিৰাপত্তা কৰ্তব্য সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ, অস্ত্ৰ অবিহনে যুঁজ দিবলৈ, শাৰীৰিক তালাচী চলাবলৈ আৰু বিশেষ অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ নিক্ষেপ কৰিবলৈ শিক্ষা লাভ কৰে। জানুৱাৰীত কৰ্তব্যৰত কমাণ্ডোসকলক নিয়োজিত কৰা হ’ব পাৰে বুলি এক চৰকাৰী সূত্ৰই সদৰী কৰিছে।

প্ৰণিধানযোগ্য যে, মহিলা কমাণ্ডোসকলক এই ভিভিআইপিসকলৰ ঘৰৰ পহৰা দিয়া দলটোৰ অংশ হিচাপে নিয়োজিত কৰা হ’ব। প্ৰয়োজন হ’লে অহা বছৰ অনুষ্ঠিত হবলগীয়া পাঁচখন ৰাজ্যৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ সময়তো কমাণ্ডোসকলে ভিভিআইপি সকলৰ সৈতে যাব।

পুৰুষ কমাণ্ডোৰ দৰে, মহিলাসকলেও অস্ত্ৰ, সুৰক্ষা সঁজুলি আৰু অন্যান্য গেজেট কঢ়িয়াই নিব যিবোৰ সুৰক্ষাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় হ’ব।

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button