ৰাষ্ট্ৰীয়

কৰফাঁঁকিৰ অভিযােগ সন্দৰ্ভত মুখ খুলিলে দুখীয়াৰ ভগৱান চনু সুদে, ক’লে এই কথা…

নিউজ ডেস্ক। লকডাউনৰ সময়ত হাজাৰ হাজাৰ প্ৰব্ৰজিত শ্ৰমিকৰ লগতে সকলাে সময়তে দৰিদ্ৰ তথা বিপদত পৰা লােকক সহায়ৰ বাবে দুখীয়াৰ ভগৱান হিচাপে বিখ্যাত বলীউড অভিনেতা চনু সুদে অৱশেষত প্ৰকাশ কৰিলে স্পষ্টীকৰণ।

সোমবাৰে তেওঁৰ সামাজিক মাধ্যমৰ প্লেটফৰ্মত এক চমু স্পষ্টীকৰণ প্ৰকাশ কৰি আয়কৰ বিভাগৰ অভিযোগ সন্দৰ্ভত নীৰৱতা ভংগ কৰে তেওঁ।

টুইটাৰত শ্বেয়াৰ কৰা এক বিবৃতিত চনু সুদে কয় যে, সদায় কাহিনীত নিজৰ পক্ষত কব নালাগে। তেওঁ নিজকে ৰাষ্ট্ৰৰ সেৱাৰ বাবে প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া বুলি কয়। অভিনেতাজনে প’ষ্টটোত কয়, “আনকি কঠিন ৰাস্তাত যাত্ৰাও সহজ যেন লাগিব পাৰে। প্ৰতিজন ভাৰতীয়ৰ প্ৰাৰ্থনাৰ প্ৰভাৱ পৰা যেন লাগিছে।”

E-s9tgc-Vk-AA1y7b

অভিনেতাজনে দাবী কৰে যে, তেওঁৰ ফাউণ্ডেশ্যনৰ অব্যৱহৃত অৱস্থাত থকা এটকা পৰ্যন্ত দৰিদ্র লোকসকলৰ সহায়ৰ বাবে প্ৰেৰণ কৰিবলৈ ব্যৱস্থা কৰি থকা হৈছে।

তেওঁ কয়, “ইয়াৰ উপৰিও বহুসময়ত মই ব্ৰেণ্ডবোৰক মানৱীয় কাৰণৰ বাবেও মোৰ এণ্ডোৰ্চমেণ্ট মাচুল দান কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰিছো, যি আমাক আগুৱাই লৈ যায়।”

চনু সুদে আৰু কয় যে তেওঁ যোৱা ৪ দিনধৰি অতিথিসকলৰ সৈতে উপস্থিত আছিল। কিন্তু পুনৰ নম্ৰতাৰে সকলোকে সেৱা আগবঢ়াইছিল। “মোৰ যাত্ৰা অব্যাহত আছে… জয় হিন্দ” এনেদৰে তেওঁ শেষ কৰে।

উল্লেখ্য যে বলীউড অভিনেতা চনু সুদৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিভিন্ন চৌহদত কেইবাটাও অনুসন্ধান আৰু তালাচী অভিযান চলোৱা আয়কৰ বিভাগে ২০ কোটি টকাৰ কৰ ফাঁকি সম্পৰ্কীয় ‘আপত্তিজনক প্ৰমাণ’ বিচাৰি পাইছিল।

বিত্ত মন্ত্ৰালয়ৰ এক বিজ্ঞপ্তি অনুসৰি, মুম্বাই, লক্ষ্ণৌ, কানপুৰ, জয়পুৰ, দিল্লী আৰু গুৰগাঁৱত থকা মুঠ ২৮ টা চৌহদ অনুসন্ধান অভিযানত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল। য’ত চনু সুদৰ হিচাপ বিহীন উপাৰ্জন, ভুৱা অসুৰক্ষিত ঋণ আৰু প্ৰতিষ্ঠানৰ ৰূপত উদ্ধাৰ কৰিছিল।

অভিযানত প্ৰকাশ পায় যে ভুৱা লেনদেন সমূহ ২০২০ চনৰ জুন মাহৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল। যেতিয়া চনু সুদে বিভিন্ন সাহায্য কামৰ বাবে এটা দাতব্য প্ৰতিষ্ঠান মুকলি কৰিছিল।

তথ্য প্ৰযুক্তি বিভাগে কয় যে, ফাউণ্ডেচনে যোৱা ১ এপ্ৰিলৰ পৰা আজিলৈকে ১৮.৯৪ কোটি টকাৰ অনুদান সংগ্ৰহ কৰিছে। যাৰ ভিতৰত সংস্থাই বিভিন্ন সাহায্য কামত প্ৰায় ১.৯ কোটি টকা ব্যয় কৰিছে। আৰু বাকী থকা ১৭ কোটি টকা অব্যৱহৃত অৱস্থাত আছে।

ইয়াৰে ২.১ কোটি টকাৰ কেইবাটাও অনুদান বিদেশী প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে। যিয়ে ফৰেইন কণ্ট্ৰিবিউচন ৰেগুলেচন এক্টৰ বিধি উলংঘা কৰিছে। তদুপৰি, এটা উদ্যোগিক প্ৰকল্পৰ সৈতে শেহতীয়াকৈ এক যুটীয়া উদ্যোগত চনু সুদে যথেষ্ট পুঁজি বিনিয়োগ কৰিছিল। যিটোত কৰ ফাঁকি আৰু অনিয়ম দেখুওৱা পৰিলক্ষিত হৈছে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button