অসমীয়াঅসম

শক্তিপীঠ মা কামাখ্যা ধাম দৰ্শন কৰি আশীষ ল’লে দক্ষিণৰ চুপাৰষ্টাৰ মোহনলালে…

নিউজ ডেস্কঃ গুৱাহাটীত উপস্থিত হৈ মা কামাখ্যাৰ আশীষ ল’লে দক্ষিণৰ চুপাৰষ্টাৰ মোহনলালে। অভিনেতাগৰাকীয়ে মঙলবাৰে গুৱাহাটীত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত শক্তিপীঠ মা কামাখ্যা ধাম দৰ্শন কৰে। তাত পূজা অৰ্চনা আগবঢ়ায় সেৱা লয় দক্ষিণৰ জনপ্ৰিয় অভিনেতাগৰাকীয়ে।

ইফালে মা কামাখ্যা দেৱালয়ত মন্দিৰ পৰিচালনা সমিতিয়ে অভিনেতাগৰাকীক ফুলৰ মালা পিন্ধাই আদৰণি জনায়। সমান্তৰালভাৱে অভিনেতাগৰাকীৰ আগমণে এক উছৱ মুখৰ পৰিৱেশৰ সৃষ্টি কৰে অনুৰাগীসকলৰ মাজতো।

অন্যহাতে মা কামাখ্যা ধাম দৰ্শনৰ পিছত ফেচবুকৰ এটা পোষ্টৰ জৰিয়তে নিজৰ অনুভৱ ব্যক্ত কৰে অভিনেতা মোহনলালে। য’ত তেওঁ লিখে যে তেওঁৰ বহুদিনৰ ইচ্ছা এটা পূৰণ হৈছে।

অভিনেতাগৰাকীয়ে নিজৰ ফেচবুক পোষ্টত লিখিছে, “কামাখ্যা মন্দিৰৰ কথা আগতে কেতিয়াবা শুনিছিলো নে নাই মোৰ মনত নাই। কিন্তু মই শুনা দিনৰ পৰাই তালৈ যাব বিচাৰিছিলো। এইটো আকাংক্ষাই সুযোগ সৃষ্টি কৰে, কিন্তু বহুতো ঘটনাৰ বাবে কেৱল আকাংক্ষাই পৰ্যাপ্ত নহয়। যেতিয়া এশটা কথা ক’ব পাৰি আৰু ক’ব নোৱাৰি একে সময়তে একেলগে আহে তেতিয়া এইটোৱেই ঘটে। এনেকৈয়ে কামাখ্যা যাত্ৰাটোও ঘটিছিল।

কামাখ্যাক ভাৰতৰ তন্ত্ৰ পৰম্পৰাৰ শক্তিপীঠ বুলি জনা যায়। মই তন্ত্ৰৰ শব্দৰ বাবে এশটা অৰ্থ পঢ়িছোঁ। কিন্তু মই প্ৰথমে মোৰ খুড়াৰ (গোপীনাথন নায়াৰ) পৰা শুনিছিলো। তেতিয়াৰ পৰা, মই সেই পথত বহুতো মহাত্মাক চাবলৈ আৰু জানিবলৈ সক্ষম হৈছো। যিসকলে মই জনা তন্ত্ৰৰ অৰ্থ অনুসৰণ কৰিছে। মোৰ ব্যস্ত চলচ্চিত্ৰ কেৰিয়াৰত, মই সেই সকলোবোৰ আচৰিত হৈ চাইছিলো। যিসকলক জনাৰ প্ৰয়োজন আছে।”

photo1660741809 1

মোহনলালে পুনৰ লিখিছে, “এয়া ঠিক দোলনাত পৰি থকা কেঁচুৱা এটাৰ কান্দোনৰ দৰে। কি হৈছে জানিব বিচাৰিলে আমি বহুদূৰ আগবাঢ়িব লাগিব।য যেতিয়া মই ইয়ালৈ আহিলো তেতিয়াহে মই এই পৃথিৱীৰ ইতিহাস জানিব পাৰিলো। প্ৰায় ৬০০শ বছৰ ধৰি এই ঠাইত আহোমে শাসন কৰিছিল। মোগল-ব্ৰিটিছ শাসনক শক্তিশালীভাৱে প্ৰতিৰোধ কৰা আহোম ৰজাসকলৰ বিষয়ে ইতিহাসৰ পাঠ্যপুথিত অধ্যয়ন কৰাৰ কথা মোৰ মনত নাই। ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় একত্ৰীকৰণৰ বাবে এইটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে আমি অসমকে ধৰি উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহক অতি গুৰুত্বসহকাৰে অধ্যয়ন কৰিব লাগিব।’

অভিনেতাগৰাকীয়ে আকৌ লিখিছে, ‘পুৰাণত কামাখ্যাৰ বিষয়ে নৰকাসুৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কাহিনী আছে। কালিকা পুৰাণে কামাখ্যাক এক বৰ্বৰ ৰূপত কালী বুলি উল্লেখ কৰে। আমাৰ কেৰালাৰ কাদামুঝা মন্দিৰটো নিৰ্মম ৰূপত কালীৰ দৰে একে আৰু যদি আপুনি ইয়াক লক্ষ্য কৰে। মন্দিৰত আমাক সহায় কৰা পণ্ডিত নয়ন জ্যোতি শৰ্মাই কৈছিল যে মন্দিৰটো দ্বাপৰ যুগৰ দৰে পুৰণি।

photo1660741809

ঐতিহাসিকভাৱে, বুৰঞ্জীবিদসকলে ইয়াৰ বয়স সপ্তম শতিকাৰ পৰা অনুসৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। অৱশ্যে কামাখ্যাত যোনিৰ ধাৰণা আৰু উপাসনা মানৱ জাতিৰ দৰেই পুৰণি। এই সুন্দৰ মন্দিৰটো এনে এক ঠাইত আছে, য’ত জাতি বা ধৰ্ম নিৰ্বিশেষে সকলোৱে আদৰণি জনায়। এইটো নিশ্চিতভাৱে আহি চাবলৈ আৰু অভিজ্ঞতা লোৱাৰ ঠাই।’

ইফালে সুধাকণ্ঠ ভূপেন হাজৰিকাৰ কথা স্মৰণ কৰি মোহনলালে লিখিছে, “মই আজি কামাখ্যা দৰ্শন কৰিলো আৰু কাইলৈ ৰাতিপুৱা মই উমানন্দ চাবলৈ যাম। ভূপেন হাজৰিকাই হৃদয়েৰে গোৱা ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ মাজেৰে যাত্ৰা। এই যাত্ৰাটো আমি সদায় বিচাৰি আছিলো। মোৰ লগত ৰাম আছে (আৰ. ৰামানন্দ)। কামাখ্যা যাব লাগে নে নাই সেই প্ৰশ্নৰ আজি সমাপ্তি ঘটিছে। মই প্ৰাৰ্থনা কৰোঁ যে মই ভাৰত ভ্ৰমণৰ বাবে আন আশ্চৰ্যকৰ স্থানলৈ যাবলৈ সক্ষম হওঁ।”

Related Articles

Back to top button