ৰাষ্ট্ৰীয়অসমীয়া

WhatsApp গ্রুপৰ সদস্যই কৰা মেছেজৰ বাবে দায়বদ্ধ নেকি গ্ৰুপ এডমিন! কি ক’লে উচ্চ ন্যায়ালয়ে?

নিউজ ডেস্ক। মাদ্ৰাজ উচ্চ ন্যায়ালয়ে (মাদুৰাই বিচাৰপীঠে) শেহতীয়াকৈ এটা হোৱাটছএপ গ্রুপৰ এজন সদস্যই গ্রুপটোত আপত্তিজনক পোষ্ট কৰাৰ পিছত প্ৰশাসকৰ (এডমিন) ওপৰত দাখিল কৰা এজাহাৰ বাতিল কৰিছে।

আদালতে নিৰ্দেশ দিয়ে যে গ্রুপৰ প্ৰশাসকক অভিযুক্ত হিচাপে অভিযোগপত্ৰৰ পৰা আঁতৰাই দিয়া হ’ব যদি তদন্তটোৱে দেখুৱায় যে এডমিনে কেৱল এজন প্ৰশাসক হিচাপে কাম কৰিছে।

G3

মাদুৰাই বিচাৰপীঠে ‘কাৰুৰ ভাকিল’ নামৰ এটা হোৱাটছএপ গ্রুপৰ এডমিনৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা এখন আবেদনৰ ওপৰত বিবেচনা কৰি আছিল, য’ত তেওঁৰ বিৰুদ্ধে দাখিল কৰা এজাহাৰ বাতিল কৰিবলৈ কোৱা হয়।

উক্ত গ্রুপটোৰ সদস্য আন এজন অধিবক্তাই অভিযোগ দাখিল কৰি কয় যে গ্রুপটোৰ এজন সদস্য পাচাইয়াপ্পানে অত্যন্ত আপত্তিজনক বাৰ্তা পোষ্ট কৰিছে, যাৰ ফলত দুয়োটা সম্প্ৰদায়ৰ মাজত বিদ্বেষৰ সৃষ্টি হৈছে।

গোট প্ৰশাসক হিচাপে, আবেদনকাৰীৰ বিৰুদ্ধে আইপিচিৰ ধাৰা ১৫৩এ আৰু ২৯৪(বি) উলংঘন কৰাৰ অভিযোগ আৰোপ কৰা হয়।

আদালতে কিশোৰ বনাম ৰাজ্যিক মহাৰাষ্ট্ৰ (২০২১)ত বোম্বে উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ ৰায়ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি কয় যে হোৱাটছএপ গ্ৰুপৰ এজন সদস্যই পোষ্ট কৰা আপত্তিজনক সামগ্ৰীৰ বাবে গ্ৰুপ এডমিনৰ কোনো দায়বদ্ধতা নাই।

উচ্চ ন্যায়ালয়ে ৰায় দিয়ে যে এজন প্ৰশাসকৰ সদস্যসকলক আঁতৰাবলৈ আৰু নতুন সদস্য যোগ দিয়াৰ সীমিত ক্ষমতা আছে, কিন্তু পোষ্ট কৰা সমল নিয়ন্ত্ৰণ, মজলীয়া বা চেঞ্চৰ কৰাৰ কোনো ক্ষমতা নাই।

প্ৰকৃত অভিযোগকাৰী, আবেদনকাৰী অভিযুক্ত আৰু ৰাজ্যৰ দ্বাৰা কৰা সকলো যুক্তি বিবেচনা কৰাৰ পিছত, ন্যায়াধীশ জি আৰ স্বামীনাথনে নিৰ্দেশ দিয়ে যে যদি আবেদনকাৰীয়ে কেৱল গোট প্ৰশাসক হিচাপে কাম কৰিছে, তেন্তে চূড়ান্ত প্ৰতিবেদন দাখিল কৰাৰ পিছত আবেদনকাৰীৰ নাম বিলোপ কৰা হ’ব।

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button