নাগালেণ্ড

AFSPA আইন প্ৰত্যাহাৰৰ ৫ দফীয়া প্ৰস্তাবত অনুমোদন নাগালেণ্ড বিধানসভাৰ…

AFSPA আইন প্ৰত্যাহাৰৰ ৫ দফীয়া প্ৰস্তাবত অনুমোদন নাগালেণ্ড বিধানসভাৰ।

নাগালেণ্ডৰ মন জিলাত সংঘটিত হোৱা নিৰীহৰ গণহত্যা ঘটনাৰ পিছত নাগালেণ্ডৰ পৰা সশস্ত্ৰ বাহিনী বিশেষ ক্ষমতা আইন প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ প্ৰবল দাবী উত্থাপিত হোৱাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত নাগালেণ্ড বিধানসভাৰ বিশেষ অধিবেশন অনুষ্ঠিত হয়।

সোমবাৰে বিধানসভাৰ বিশেষ অধিবেশনৰ কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰি নাগালেণ্ড বিধানসভাৰ অধ্যক্ষ ছাৰিগেইন লংকুমাৰে সদনক অৱগত কৰে যে চলিত ৪ আৰু ৫ ডিচেম্বৰত মন জিলাৰ অটিঙত সংঘটিত ১৪ গৰাকী নিৰীহৰ মৃত্যুৰ ঘটনাৰ সন্দৰ্ভত এই বিশেষ অধিবেশন আহবান কৰা হৈছে।

লংকুমাৰে কয় নাগালেণ্ডত ১৯৯৭চনৰ পৰা বলৱৎ হৈ থকা সশস্ত্ৰ বিহিনী বিশেষ ক্ষমতা আইন ১৯৫৮ , অৰ্থাৎ আফস্পাৰ কুপৰিণামেই হ’ল অটিঙৰ গণহত্যা ঘটনা। তেওঁ নাগালেণ্ডৰ পৰা আফস্পা বাতিলৰ বাবে দাবী জনাবলৈ সকলোকে আহবান জনায়।

ইয়াৰ পাছতে নাগালেণ্ড বিধানসভাই নাগালেণ্ডৰ পৰা সশস্ত্ৰ বাহিনী বিশেষ ক্ষমতা আইন ১৯৫৮, অৰ্থাৎ আফস্পা প্ৰত্যাহাৰ বাবে নাগালেণ্ড বিধানসভাই দাবী জনাই সৰ্বসন্মতি ক্ৰমে ৫ দফীয়া প্ৰস্তাব অনুমোদন জনায়।

মুখ্যমন্ত্ৰী নেইফিউ ৰিঅ’ৱে সদনক সম্বোধন কৰি ৫ দফীয়া প্ৰস্তাৱ উত্থাপন কৰে। আফস্পা প্ৰত্যাহাৰৰ প্ৰস্তাব মৌখিক ভোটত অনুমোদন হোৱাৰ পিছত ৰিঅ’ৱে ৫ দফীয়া প্ৰস্তাব সদনত দাঙি ধৰে।

প্ৰস্তাব অনুসৰি সদনে মন জিলাৰ অটিঙৰ ঘটনা নিহত হোৱা পৰিয়ালক ন্যায় দিবলৈ সকলো বিধায়ক আফস্পা বাতিলৰ বাবে সংকল্পবদ্ধ হয়।

প্ৰস্তাবত সদনে নাগৰিক সমাজ আৰু নাগৰিক সংগঠন সমূহে আফস্পা বাতিল কৰিবলৈ উত্থাপন কৰা দাবীক প্ৰসংশা আৰু সমৰ্থন কৰে।

নাগালেণ্ড বিধানসভাই উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ পৰা আফস্পা প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ দাবী জনাবলৈ সংকলবদ্ধ হয়। যাতে নগা ৰাজনৈতিক সমস্যা সমাধানৰ প্ৰয়াসক অধিক শক্তিশালী কৰিব পৰা যায়।

উল্লেখযোগ্য আফস্পা আইন বাতিলৰ বাবে নাগালেণ্ড বিধানসভাই ইতিমধ্যে ১৯৭১ ,২০১৫ আৰু ২০২১ চনত মুঠ তিনিবাৰকৈ প্ৰস্তাৱ অনুমোদন কৰিছ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button