ৰাষ্ট্ৰীয়

৮০% ভাৰতীয় কৰ্মচাৰীৰ মাহৰ পূৰ্বেই শেষ হয় দৰমহাৰ ধন…

৮০% ভাৰতীয় কৰ্মচাৰীৰ মাহৰ পূৰ্বেই শেষ হয় দৰমহাৰ ধন।

শেহতীয়া এক জৰীপ ত প্ৰকাশ পাইছে এই তথ্য।

বিত্তীয় পৰিস্থিতিৰ ওপৰত আলোকপাত কৰি শেহতীয়া ইৱাই-ৰেফাইনৰ জৰীপত প্ৰকাশ পাইছে এই তথ্য। য’ত দেখা গৈছে যে ৮০% শতাংশ কৰ্মচাৰীয়ে মাহটো শেষ হোৱাৰ আগতেই তেওঁলোকৰ দৰমহা শেষ কৰে।

আনহাতে মাহটোৰ মাজভাগত ৩৪ শতাংশৰ ধন শেষ হয়। আৰু মাত্ৰ ১৩ শতাংশই তেওঁলোকৰ দৰমহাৰ ধনৰ পৰা এক উপযুক্ত পৰিমাণ ৰাহি কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

বুধবাৰে মুকলি কৰা অৰ্জিত মজুৰী প্ৰৱেশাধিকাৰ: কৰ্মচাৰীৰ কল্যাণৰ অন্তিম সীমা শীৰ্ষক প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে, “জীৱন ধাৰণৰ ক্ৰমান্বয়ে বৰ্ধিত ব্যয়, জীৱনশৈলীৰ ব্যয়, হেৰুওৱাৰ ভয়, দুৰ্বল বিত্তীয় পৰিকল্পনা আৰু অসৎ ঋণ চক্ৰই কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে তেওঁলোকৰ দৰমহাৰ সৈতে মাহটোত নগদ প্ৰবাহ বজাই ৰখাটো কঠিন কৰি তুলিছে।”

জৰীপটো ৩০১০ জন বেতনভোগী ভাৰতীয়ৰ ওপৰত আধাৰিত আছিল। অধ্যয়নটোৱে কৈছে যে মাত্ৰ ৩৮ শতাংশই তেওঁলোকৰ বিত্তীয় সুস্থতাৰ নিয়ন্ত্ৰণ অনুভৱ কৰে। আমোদজনক ভাৱে, বিত্তীয় চাপ নিম্ন-উপাৰ্জন গোটবোৰৰ মাজত সীমাবদ্ধ নহয়।

মাহে ১ লাখ টকাতকৈ অধিক উপাৰ্জন কৰা প্ৰায় ৬০ শতাংশই জনাইছে যে তেওঁলোকৰ মাহিলী দৰমহাৰ ধন তেওঁলোকৰ সকলো খৰচ পূৰণ কৰিবলৈ অপৰ্যাপ্ত।

প্ৰতিবেদনখনত লগতে উল্লেখ কৰা হৈছে যে প্ৰতি মাহে ১৫,০০০ টকাতকৈ কম উপাৰ্জন কৰা কৰ্মচাৰীসকল উচ্চ উপাৰ্জন গোটৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ তুলনাত ঋণ-ফান্দত পৰাৰ সম্ভাৱনা ছয় গুণ বেছি।

আনহাতে প্ৰায় ৭৫ শতাংশই কয় যে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ দৰমহাৰ সৈতে তেওঁলোকৰ সকলো ব্যয় পূৰণ কৰিবলৈ অক্ষম। যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ বহুতে জৰুৰীকালীন অৱস্থাত বৈকল্পিক বিত্তীয় বিকল্পবোৰ চাবলৈ আৰু অপৰিকল্পিত ব্যয় পূৰণ কৰিবলৈ বাধ্য হয়।

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button