৪.৩੦ কােটি টকা মূল্যৰ অচল এহাজাৰটকীয়া জালনােট জব্দ আৰক্ষীৰ, দুজনক গ্ৰেপ্তাৰ

নিউজ ডেস্ক। মণিপুৰ আৰক্ষীৰ সফলতা। আৰক্ষীয়ে ইম্ফল পূব জিলাত চলোৱা এক অভিযানৰ সময়ত এটা ঘৰৰ পৰা বৃহৎ পৰিমাণৰ বিমুদ্ৰাকৰণ কৰা ১০০০ টকীয়া জাল নোট জব্দ কৰে। যিখিনিৰ পৰিমাণ ৩ কোটি টকাতকৈও অধিক হ’ব।

থৌবাল জিলা আৰক্ষীৰ সূত্ৰ অনুসৰি, নকল ভাৰতীয় মুদ্ৰা নোট নিৰ্মাণৰ বিষয়ে নিৰ্ভৰযোগ্য তথ্য লাভ কৰে আৰক্ষীয়ে। সেই তথ্যৰ ভিত্তিত থৌবাল জিলাৰ এছপিৰ নেতৃত্বত যোৱা এটা যুটীয়া জিলা আৰক্ষী দলে অভিযান আৰম্ভ কৰে। বৃহস্পতিবাৰে পুৱা প্ৰায় ৪.৩০ বজাত ইম্ফল পূব জিলাৰ কেইৰাও ৱাংখেম অঞ্চলত তালাচী অভিযান চলায় আৰক্ষীয়ে।

তালাচী অভিযানৰ সময়ত আৰক্ষীয়ে কেইৰাও খুমান অঞ্চলত অৱস্থিত এটা বন্ধ ঘৰৰ ভিতৰৰ পৰা ১০০০ টকাৰ জাল ভাৰতীয় নোটৰ বাণ্ডল উদ্ধাৰ কৰে। ঘৰটোৰ গৰাকীক কেইৰাও ৱাংখেমৰ দেৱান সিং (৫০) বুলি চিনাক্ত কৰা হয়। আনহাতে আন এজনক নগাৰিয়ান চিংখোং লেইকাই বুলি চিনাক্ত কৰা হয়।

দেৱানে প্ৰকাশ কৰিছিল যে ১০ টকীয়া কিছুমান নিৰ্মিত নকল ভাৰতীয় নোট তেওঁৰ ঘৰৰ ভিতৰত লুকুৱাই ৰখা হৈছিল। তেওঁ প্ৰকাশ কৰিছিল যে নকল ভাৰতীয় মুদ্ৰা নোটৰ পেকিং আৰু বাইণ্ডিং কেইৰাও ৱাংখেমৰ চি এইচ সুৰচন্দ্ৰ (৪০), নগাৰিয়ান চিংখোং লেইকাইৰ সৈতে কৰা হৈছিল।

তেওঁলোক দুয়োকে গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হয় আৰু বৃহস্পতিবাৰে আনুষ্ঠানিকতা পালন কৰি জাল ভাৰতীয় নোট জব্দ কৰা হয়। লগতে গ্ৰেপ্তাৰ কৰা লোক দুজনে প্ৰকাশ কৰিছিল যে জাল ভাৰতীয় নোটবোৰ কেইৰাওৰ টনিয়ে তেওঁৰ ভতিজা ৱেইটহৌ থিয়াম খুনজাওৰ সৈতে আনিছিল আৰু তেওঁলোকক হস্তান্তৰ কৰিছিল।

গ্ৰেপ্তাৰ কৰা লোকসকলৰ লগতে জব্দ কৰা সামগ্ৰীবোৰ অধিক তদন্তৰ বাবে ইৰিলবুং আৰক্ষী থানাৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়াক হস্তান্তৰ কৰা হয়।

Exit mobile version