ৰাষ্ট্ৰীয়

সীমাৰ ভিতৰত হিন্দুকো সংখ্যালঘু ঘোষণা কৰিব পাৰে ৰাজ্য চৰকাৰেঃ উচ্চতম ন্যায়ালয়ত জনালে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে

ৰাজ্য চৰকাৰে নিজৰ সীমাৰ ভিতৰত হিন্দুসহ ধৰ্মীয় আৰু ভাষিক সম্প্ৰদায়ক সংখ্যালঘু হিচাপে ঘোষণা কৰিব পাৰে। উচ্চতম ন্যায়ালয়ত এই কথা জনাইছে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে। অধিবক্তা অশ্বিনী কুমাৰ উপাধ্যায়ৰ দ্বাৰা উচ্চতম ন্যায়ালয়ত দাখিল কৰা এক আবেদনৰ উত্তৰত এই কথা জনায় কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে।

উল্লেখ্য যে, অধিবক্তা উপাধ্যায়ে ৰাষ্ট্ৰীয় সংখ্যালঘু শিক্ষানুষ্ঠান আয়োগ আইন, ২০০৪-ৰ ধাৰা ২(এফ)ৰ বৈধতাক প্ৰত্যাহ্বান জনায়।

আবেদনত উপাধ্যায়ে ধাৰা ২(এফ)ৰ বৈধতাক প্ৰত্যাহ্বান জনাই কয় যে ই কেন্দ্ৰক অপৰিসীম ক্ষমতা প্ৰদান কৰে যি স্পষ্টভাৱে স্বেচ্ছাচাৰী, অযৌক্তিক আৰু ক্ষতিকাৰক। আবেদনকাৰীয়ে দেশৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত সংখ্যালঘুসকলৰ চিনাক্তকৰণৰ বাবে নিৰ্দেশনা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ নিৰ্দেশনা বিচাৰিছে।

তেওঁ যুক্তি দিয়ে যে, দেশৰ কমেও ১০ খন ৰাজ্যত হিন্দুসকল সংখ্যালঘু। কিন্তু তৎসত্বেও তেওঁলোকে সংখ্যালঘু সকলৰ বাবে প্ৰৱৰ্তন কৰা আঁচনিৰ সুবিধা লাভ নকৰে।

সংখ্যালঘু পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে ইয়াৰ উত্তৰত কয় যে হিন্দু, ইহুদী আদি ধৰ্মৰ অনুগামীসকলে উক্ত ৰাজ্যসমূহত তেওঁলোকৰ পচন্দৰ শিক্ষানুষ্ঠান স্থাপন আৰু পৰিচালনা কৰিব পাৰে আৰু ৰাজ্যৰ ভিতৰত সংখ্যালঘু হিচাপে তেওঁলোকৰ পৰিচয় সম্পৰ্কীয় বিষয়বোৰ ৰাজ্যিক পৰ্যায়ত বিবেচনা কৰা হ’ব পাৰে। আইন অনুসৰি ৰাজ্য চৰকাৰে ৰাজ্যৰ সীমাৰ ভিতৰত থকা ধৰ্মীয় আৰু ভাষিক সম্প্ৰদায়সমূহকো সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায় হিচাপে ঘোষণা কৰিব পাৰে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে উদাহৰণ দি কয় যে মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰে ৰাজ্যখনৰ সীমান্তত ইহুদীসকলক সংখ্যালঘু বুলি ঘোষণা কৰিছে। আনহাতে কৰ্ণাটক চৰকাৰে উৰ্দু, তেলেগু, তামিল, মালায়ালম, মাৰাঠী, টুলু, লামানি, হিন্দী, কোঙ্কণী আৰু গুজৰাটী ভাষাক ইয়াৰ সীমাৰ ভিতৰত সংখ্যালঘু ভাষা হিচাপে জাননী দিছে।

ইফাল, আবেদনকাৰীয়ে অভিযোগ কৰে যে লাডাখ, মিজোৰাম, লক্ষদ্বীপ, কাশ্মীৰ, নাগালেণ্ড, মেঘালয়, অৰুণাচল প্ৰদেশ, পঞ্জাৱ আৰু মণিপুৰত প্ৰকৃত সংখ্যালঘু ইহুদী, বাহাই ধৰ্ম আৰু হিন্দু ধৰ্মৰ লোকসকলে তেওঁলোকৰ পচন্দৰ শিক্ষানুষ্ঠান স্থাপন আৰু পৰিচালনা কৰিব নোৱাৰে।

ইয়াৰ উত্তৰত মন্ত্ৰালয়ে কয় যে ইহুদী ধৰ্ম, বাহাই ধৰ্ম আৰু হিন্দু ধৰ্মৰ অনুগামী সকল বা যিসকলক ৰাজ্যৰ সীমাৰ ভিতৰত সংখ্যালঘু বুলি চিনাক্ত কৰা হৈছে তেওঁলোকে উল্লেখিত ৰাজ্যসমূহত তেওঁলোকৰ নিজা পচন্দৰ এটা শিক্ষানুষ্ঠান স্থাপন আৰু পৰিচালনা কৰিব পাৰে, ইয়াক ৰাজ্যিক পৰ্যায়ত বিবেচনা কৰিব পাৰি। মন্ত্ৰালয়ৰ শপতনামাত কোৱা হৈছে যে সংবিধানৰ অনুচ্ছেদ ২৪৬-ৰ অধীনত সংসদৰ দ্বাৰা ৰাষ্ট্ৰীয় সংখ্যালঘু আয়োগ আইন, ১৯৯২ প্ৰণয়ন কৰা হৈছে, যাক সপ্তম অনুসূচীৰ অধীনত সমকালীন তালিকাৰ ২০ জন প্ৰৱেশকাৰীৰ সৈতে পঢ়িব লাগে।

মন্ত্ৰালয়ে কয়, “যদি এই ধাৰণাটো স্বীকাৰ কৰা হয় যে কেৱল ৰাজ্যসমূহৰহে সংখ্যালঘুসকলৰ বিষয়ত আইন প্ৰণয়ন কৰাৰ অধিকাৰ আছে, তেন্তে এনে পৰিস্থিতিত সংসদক সংবিধানৰ বিৰোধী বিষয়ত আইন প্ৰণয়ন কৰাৰ ক্ষমতাৰ পৰা বঞ্চিত কৰা হ’ব। ৰাষ্ট্ৰীয় সংখ্যালঘু আয়োগ আইন, ১৯৯২ স্বেচ্ছাচাৰী বা অযৌক্তিক নহয় বা সংবিধানৰ কোনো ব্যৱস্থা উলংঘা নকৰে।’’ মন্ত্ৰালয়ে এই দাবীও নাকচ কৰে যে ধাৰা ২(এফ)য়ে কেন্দ্ৰক অপৰিসীম শক্তি প্ৰদান কৰে।

স্মৰ্তব্য যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে টিএমএ পাই ফাউণ্ডেশ্যন গোচৰত ৰায় প্ৰদান কৰি কয় যে ৰাজ্যখনৰ সংখ্যালঘু প্ৰতিষ্ঠানসমূহত ৰাষ্ট্ৰৰ স্বাৰ্থত উচ্চ দক্ষ শিক্ষক প্ৰদান কৰাৰ বাবে এক নিয়ামক ব্যৱস্থা প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ অধিকাৰ আছে, যাতে শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত উৎকৃষ্টতা অৰ্জন কৰিব পৰা যায়।

উল্লেখ্য যে দেশৰ সৰ্বোচ্ছ ন্যায়ালয়ে ইয়াৰ পূৰ্বে কেন্দ্ৰৰ বিৰুদ্ধে বিভিন্ন উচ্চ ন্যায়ালয়ত দাখিল কৰা আৱেদনসমূহ পাঁচটা সম্প্ৰদায়ক মুছলমান, খ্ৰীষ্টান, শিখ, বৌদ্ধ আৰু পাৰ্চীক সংখ্যালঘু বুলি ঘোষণা কৰি উচ্চতম ন্যায়ালয়লৈ স্থানান্তৰ কৰাৰ অনুমতি দিছিল আৰু তেওঁলোকক মূল আবেদনৰ সৈতে অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছিল।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button