ৰাষ্ট্ৰীয়

লেখিকাৰ ৰূপত আত্মপ্ৰকাশ কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী স্মৃতি জুবিন ইৰাণীৰ, প্ৰকাশ পালে প্ৰথমখন উপন্যাস ‘লাল ছালাম’

কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী স্মৃতি জুবিন ইৰাণীয়ে তেওঁৰ প্ৰথম উপন্যাস ‘লাল ছালাম’ৰ প্ৰকাশেৰে লেখিকা হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে।

এই কথা জানিবলৈ দিয়ে প্ৰকাশন প্ৰতিষ্ঠান ৱেষ্টলেণ্ডে।

জানিব পৰা মতে, ২০১০ চনৰ এপ্ৰিল মাহত দান্তেৱাড়াত ৭৬ জন চিআৰপিএফ জোৱানৰ শোকাৱহ হত্যাকাণ্ডৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত এই উপন্যাসখন ৰচনা কৰা হৈছে।

য’ত দেশৰ বাবে জীৱনজোৰা সেৱা আগবঢ়োৱা ব্যতিক্ৰমী পুৰুষ আৰু মহিলাসকলৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি, বিশেষকৈ ৰঙা কৰিডৰত প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হোৱাৰ বিষয়ে উপস্থাপন কৰা হৈছে। এই উপন্যাসখন ২৯ নৱেম্বৰত উন্মোচন কৰা হ’ব।

জ্যেষ্ঠ বিজেপি নেত্ৰী তথা প্ৰাক্তন অভিনেত্ৰী গৰাকীয়ে তেওঁৰ আহিবলগীয়া উপন্যাসখন সন্দৰ্ভত কয়, ‘কাহিনীটো মোৰ মনৰ ভিতৰত কেইবছৰমান ধৰি চলি আছিল, যেতিয়া মোৰ মনত ই বেছিকৈ আহিল, তেতিয়া মই ইয়াক কাগজত ৰখাৰ আগ্ৰহক উপেক্ষা কৰিব নোৱাৰিলো। মই আশা কৰিছো যে পাঠকসকলে মই বৰ্ণনালৈ অনাৰ চেষ্টা কৰা গতি আৰু অন্তৰ্দৃষ্টি উপভোগ কৰিব। যিটো ভাৰতৰ এক কম প্ৰতিবেদিত অংশত নিৰ্মিত।’

উল্লেখ্য যে ‘লাল ছালাম’ হৈছে এজন যুৱ বিষয়া বিক্ৰম প্ৰতাপ সিঙৰ কাহিনী।

ইয়াত আছে বেকৰুম ৰাজনীতি আৰু দুৰ্নীতিত নিমজ্জিত এক ব্যৱস্থাৰ বিৰুদ্ধে তেওঁ সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানৰ কাহিনী।

প্ৰকাশকৰ মতে, ই হৈছে অত্যধিক প্ৰতিকূলতাৰ বিৰুদ্ধে সংগ্ৰামৰ আকৰ্ষণীয় কাহিনী। য’ত পুৰুষ আৰু মহিলাৰ যিসকলে সাহস, চতুৰতা আৰু স্থিতিস্থাপকতাৰ সৈতে এই প্ৰতিকূলতাৰ সৈতে যুঁজ দিয়া প্ৰতিফলিত হৈছে।

ৱেষ্টলেণ্ডৰ প্ৰকাশক কাৰ্তিকা ভিকেয়ে কয়, ‘ই এখন ভাল উপন্যাস, য’ত এখন দ্ৰুত গতিৰ থ্ৰিলাৰৰ গতি, একচন, চাচপেন্স, স্মৰণীয় চৰিত্ৰ আৰু পৰিস্থিতি সকলো উপাদান একত্ৰিত কৰা হৈছে। ‘লাল ছালাম’ হৈছে এক পৃষ্ঠা-টাৰ্ণাৰ, যি আৰম্ভণিৰ পৰা শেষলৈকে পাঠকক বহি থাকিবলৈ বাধ্য কৰিব।’

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button