ৰাষ্ট্ৰীয়অসমীয়া

মাতৃ, মাতৃভাষা আৰু মাতৃভূমিৰ প্ৰতি সদায় মনত সন্মান ৰখা উচিত: মুখ্য ন্যায়াধীশ ৰমনা

নিউজ ডেস্ক। ভাৰতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ এন ভি ই বৃহস্পতিবাৰে কৃষ্ণএলা, ভেকছিন নিৰ্মাতা ভাৰত বায়োটেকৰ পৰিচালনা সঞ্চালক আৰু আন কেইবাগৰাকীও লোকক তেওঁলোকৰ মেধাৱী সেৱাৰ বাবে ডঃ ৰামিনেনী ফাউণ্ডেচন বঁটা প্ৰদান কৰে।

বৃহস্পতিবাৰে নিশা বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠানত ভাষণ দি মুখ্য ন্যায়াধীশে কয় যে তেলেগু ভাষী লোকসকলে তেওঁলোকৰ মহান সাফল্যৰ স্বত্বেও সহকৰ্মী তেলেগু লোকসকলক অৱমূল্যায়ন কৰাৰ প্ৰৱণতা আছে। তেওঁ কয় যে এনে ধৰণৰ প্ৰথা বা ‘দাসত্বৰ মানসিকতা’ ত্যাগ কৰা উচিত।

মুখ্য ন্যায়াধীশে ভাৰত বায়োটেকৰ এণ্টি-কোভিড ভেকছিন ‘কোভেকছিন’ নিৰ্মাণৰ বাবে কোম্পানীৰ প্ৰচেষ্টাক প্ৰশংসা কৰে৷ তেওঁ কয় যে এফালে বিভিন্ন অধ্যয়নত কোৱা হৈছে যে স্বদেশীভাৱে নিৰ্মিত কোভেকছিন কাৰ্যকৰী, সেয়েহে বহুলোকে ইয়াক সমালোচনা কৰিছে কাৰণ এইটো দেশত তৈয়াৰ কৰা হৈছিল। কিছুমানে ইয়াৰ বিৰুদ্ধে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ ওচৰত অভিযোগ কৰিছে।

মুখ্য ন্যায়াধীশগৰাকীয়ে নিজৰ ভাষণত মাতৃ, মাতৃভাষা আৰু মাতৃভূমিৰ প্ৰতি সন্মানৰ পৰম্পৰা অব্যাহত ৰখাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে আৰু তেলেগু ভাষাৰ প্ৰচাৰৰ বাবে প্ৰচেষ্টা ৰখাৰ বাবে আহ্বান জনায়।

ইফালে ডঃ ৰামিনেনী ফাউণ্ডেচন বঁটা বিজয়ীসকলৰ ভিতৰত আছে ভাৰত বায়োটেকৰ কৃষ্ণ এলা আৰু সুচিত্ৰা এলা, নাবাৰ্ডৰ অধ্যক্ষ জি আৰ চিন্তলা, প্ৰবীণ তেলেগু চলচ্চিত্ৰ কৌতুক অভিনেতা ব্ৰহ্মানন্দম, বিখ্যাত তেলেগু অভিনেত্ৰী আৰু এংকৰ সুমা কানাকোলা।

উল্লেখ্য যে, এই মাহত, মুখ্য ন্যায়াধীশ এনভি ৰমনাই দিল্লীৰ ৰাষ্ট্ৰীয় আইন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সমাৱৰ্তন অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। অনুষ্ঠানত তেওঁ ছাত্ৰ নেতাৰ অভাৱৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিছিল।

তেওঁ কয়, “যিকোনো ব্যক্তিয়ে ভাৰতীয় সমাজক নিবিড়ভাৱে চায় তেওঁ দেখিব পাৰে যে যোৱা কেইটামান দশকত ছাত্ৰ সমাজৰ কোনো ডাঙৰ নেতাৰ উদ্ভৱ হোৱা নাই। উদাৰীকৰণৰ পিছত সামাজিক কামত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ হ্ৰাস হোৱা অংশগ্ৰহণৰ সৈতে এইটো সম্পৰ্কিত যেন লাগিছে।’

আধুনিক গণতন্ত্ৰৰ সন্দৰ্ভত তেওঁ কয়, ‘আপোনালোকৰ দৰে ভাল, দূৰদৰ্শী আৰু দায়িত্বশীল আৰু সৎ শিক্ষাৰ্থীসকলে ৰাজহুৱা জীৱনত প্ৰৱেশ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। আপোনালোকে নেতাৰ দৰে নিজকে প্ৰতিষ্ঠিত কৰিব লাগিব।”

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button