আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়

চুইডিছ বিজ্ঞানী স্বন্তে পাবোৱেলৈ ২০২২ বৰ্ষৰ চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ নবেল বঁটা…

২০২২ বৰ্ষৰ বাবে চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ নবেল বঁটা ঘোষণা।

সোমবাৰে ছুইডেনৰ জিনীয় বিজ্ঞানী স্বান্তে পাবোক চিকিৎসা বা শৰীৰবিজ্ঞানৰ বাবে ২০২২ চনৰ নোবেল বঁটা প্ৰদান কৰা হয়।

‘বিলুপ্ত হ’মিনিনৰ জিন’ম আৰু মানৱ বিৱৰ্তন সম্পৰ্কীয় আৱিষ্কাৰৰ বাবে’ স্বান্তে পাবোলৈ চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ এই বঁটা আগবঢ়োৱা হৈছে।

বৈজ্ঞানিক জগতৰ আটাইতকৈ সন্মানীয় বঁটা হিচাপে গণ্য কৰা এই বঁটাটো ছুইডেনৰ কেৰ’লিনস্কা ইনষ্টিটিউটৰ নোবেল বিধানসভাই প্ৰদান কৰে আৰু ইয়াৰ মূল্য ১ কোটি ছুইডেন ক্ৰাউন (৯০০,৩৫৭ ডলাৰ)।

নবেল এচেম্বলীৰ মতে স্বান্তে পাবোৱে এক অসম্ভৱক সম্ভৱ কৰি তুলিছে। তেওঁ নিজৰ গৱেষণাৰ সময়ত আজিৰ মানুহৰ বৰ্তমান বিলুপ্ত পূৰ্বপুৰুষ প্ৰজাতি নিয়াণ্ডাৰথালৰ জিনমক্ৰম অনুসৰণ কৰিছিল। ইয়াৰ নাম ডেনিছোভা।

গৱেষণাৰ জৰিয়তে পাবোৱে জানিব পাৰিছে যে ৭০,০০০ বছৰ আগতে আফ্ৰিকাৰ পৰা প্ৰব্ৰজনৰ ফলত বিলুপ্ত পূৰ্বপুৰুষৰ পৰা আজিৰ মানুহলৈ জিন স্থানান্তৰ হৈছিল যাক হোমো চেপিয়েন্স বুলি কোৱা হয়। মানুহৰ ক্ষেত্ৰত জিনৰ এই বিস্তাৰ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।জিনৰ এই বিস্তাৰে নিৰ্ধাৰণ কৰে আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে সংক্ৰমণৰ প্ৰতি কেনেদৰে সঁহাৰি দিয়ে।

স্বন্তে পাবোৰ জন্ম চুইডেনৰ ষ্টকহোমত হৈছিল। তেওঁৰ পিতৃ মাতৃ দুয়োগৰাকীয়ে এষ্টোনিয়াৰ জনপ্ৰিয় জৈৱ ৰসায়নবিদ আছিলে।

Related Articles

Back to top button