ৰাষ্ট্ৰীয়অসমীয়া

চীনৰ ‘চোৰাংচোৱা’ ভাৰতীয় সাংবাদিকৰ ৪৮ লাখ টকাৰ সম্পত্তি জব্দ EDৰ

চীনৰ হৈ চোৰাংচোৱাৰ অভিযোগত অভিযুক্ত সাংবাদিক ৰাজীৱ শৰ্মাৰ ৪৮.২১ লাখ টকাৰ সম্পত্তি জব্দ কৰিছে ইডিয়ে।

উল্লেখ্য যে, সাংবাদিক ৰাজীৱ শৰ্মাক বিশেষ কোষে ধনৰ বাবদ চীনৰ বাবে চোৰাংচোৱাৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল।

ইডিয়ে পিছত বিশেষ কোষৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা এজাহাৰৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি ৰাজীৱ শৰ্মাৰ বিৰুদ্ধে এটা মানি লণ্ডাৰিংৰ গোচৰ ৰুজু কৰে।

Ei-Qwn-ZCUw-AA9-HN2

জব্দ কৰা সম্পত্তিটো নতুন দিল্লীৰ পীতামপুৰাৰ ৰাজীৱ শৰ্মাৰ নামত থকা এটা আৱাসিক এলেকা বুলি জানিব পৰা গৈছে।

ইফালে, ইডিয়ে ভাৰতীয় দণ্ডবিধি আৰু অফিচিয়েল চিক্ৰেটছ এক্টৰ ধাৰাৰ অধীনত ৰাজীৱ শৰ্মাৰ বিৰুদ্ধে দিল্লী আৰক্ষীয়ে দাখিল কৰা এজাহাৰ আৰু অভিযোগপত্ৰৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি ধন ৰপ্তানিৰ তদন্ত আৰম্ভ কৰিছে।

উল্লেখ্য যে, পিএমএলএৰ অধীনত ইডিৰ তদন্তত প্ৰকাশ পাইছিল যে ৰাজীৱ শৰ্মাই দেশৰ নিৰাপত্তা আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাৰ্থৰ সৈতে আপোচ কৰি কেৱল টকা আৰু চীনে প্ৰদান কৰা অন্যান্য সা-সুবিধাৰ বাবে চীনা চোৰাংচোৱা বিষয়াসকলক গোপনীয় আৰু সংবেদনশীল তথ্য প্ৰদান কৰি আহিছিল।

অনুসন্ধানৰ সময়ত, জানিব পৰা যায় যে ৰাজীৱ শৰ্মাক মহিপালপুৰস্থিত এটা শ্বেল কোম্পানীয়ে এনে টকা আৰু সা-সুবিধা পৰিশোধ কৰি আহিছে।

তদন্তত এই কথাও পোহৰলৈ আহে যে শ্বেল কোম্পানীটো চীনা নাগৰিক ঝাং চেং ওৰফে সুৰজ, ঝাং লিক্সিয়া ওৰফে উষা আৰু কিং ছিৰ সৈতে এজন নেপালী নাগৰিক শ্বেৰ সিং ওৰফে ৰাজ বোহৰাৰ দ্বাৰা পৰিচালিত।

চীনা কোম্পানীটোৱে ৰাজীৱ শৰ্মাৰ দৰে অপৰাধমূলক কাৰ্যকলাপত লিপ্ত ব্যক্তিসকলৰ বাবে পাৰিশ্ৰমিক প্ৰদান কৰিবলৈ চীনা চোৰাংচোৱা সংস্থাৰ বাবে কাম কৰি আছিল।

আনহাতে সাংবাদিক ৰাজীৱ শৰ্মাই অপৰাধমূলক কাৰ্যকলাপত জড়িত থকাৰ তথ্য লুকুৱাবলৈ তেওঁৰ বন্ধুৰ বেংক একাউণ্ট ব্যৱহাৰ কৰিও ধন লাভ কৰিছিল। নগদ ধনত পাৰিশ্ৰমিক প্ৰাপ্ত কৰাৰ উপৰিও, তেওঁলোকে চীনা চোৰাংচোৱা এজেণ্টৰ দ্বাৰা পৰিকল্পিত তথা পৰিশােধিত বিভিন্ন বিদেশ ভ্ৰমণৰ ৰূপত পাৰিশ্ৰমিক লাভ কৰিছিল।

তদন্তকাৰী সংস্থাটোৱে ইয়াৰ পূৰ্বে পাটিয়ালা হাউচ আদালতত বৰ্তমানৰ গোচৰটোত এখন অভিযোগপত্ৰ দাখিল কৰে। এই অভিযোগ পত্ৰৰ ওপৰত ভিত্তি কৰিয়েই আদালতত বিচাৰ প্ৰক্ৰিয়া অব্যাহত আছে।

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button