ৰাষ্ট্ৰীয়অসমীয়া

কেৱল এটকা ভিক্ষা লোৱা এজন মগনীয়া, যাৰ অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়াত উপস্থিত থাকিল ৪ হাজাৰ লোক…

সহস্ৰজনৰ হৃদয়জিনি গল’গৈ সেই মগনীয়াজন, যিয়ে লৈছিল কেৱল ১টকা ভিক্ষা।

যাৰ বাবে তেওঁ আছিল সকলোৰে প্ৰিয় আৰু পৰিচিত।

অলপতে তেওঁ মৃত্যু হৈছিল এক পথ দুৰ্ঘটনাত। আৰু সকলোৰে প্ৰিয় ভিক্ষাৰীজনৰ অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়াত উপস্থিত থাকিল ৪ হাজাৰ লোক। এই ঘটনা কৰ্ণাটকৰ বাল্লাৰিৰ।

জানিব পৰা মতে, বাচাপ্পা ওৰফে হুচ্চা বাশ্য হিচাপে ‘বিখ্যাত’ আছিল ভিক্ষাৰীজন। হুবিনা হাদাগালি বাছ ষ্টেণ্ড পৰিদৰ্শন কৰা বহুতৰ বাবে তেওঁ পৰিচিত মুখ আছিল।

photo-2021-11-18-16-30-49

তেওঁ অনাথ হিচাপে ডাঙৰ দীঘল হৈছিল। বাছ ষ্টেণ্ডৰ ওচৰত এটা সৰু শ্বেডতেই যোৱা চাৰি দশক ধৰি তেওঁৰ ঘৰ আছিল।

তেওঁৰ মানসিক সমস্যা আছিল আৰু তেওঁ নিজৰ জীৱনযাপনৰ বাবে ভিক্ষা কৰিছিল। যেতিয়া দুদিন পূৰ্বে এক পথ দুৰ্ঘটনাত তেওঁৰ মৃত্যু হৈছিল, তেতিয়া তেওঁৰ অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়াত শ শ লোকে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।

তেওঁ বিখ্যাত আছিল কিয়নো তেওঁ মাত্ৰ ১ টকা দাবী কৰিছিল আৰু কাৰো পৰা তাতকৈ বেছি নগদ ধন লোৱা নাছিল।

কোনেও নাজানে যে তেওঁ ক’ৰ পৰা আহিছিল, কিন্তু স্থানীয় লোকে বিশ্বাস কৰে যে তেওঁ সকলোৰে ভাগ্যৱান আকৰ্ষণ।

হুভিনা হাদাগালি অঞ্চলৰ বাসিন্দা শ্ৰীনিবাস ৰেড্ডীয়ে কয়, “সৰুৰে পৰা বাচাপ্পাক হুবিনা হাদাগালি চহৰত বহুতৰ পৰা ভিক্ষা কৰা দেখা গৈছে। তেওঁৰ বয়স ৪০-৪৫ বছৰ হ’ব। স্থানীয় লোকে তেওঁক বহুসময়ত খাদ্য যোগান ধৰি আহিছে। তেওঁ সকলোৰে বাবে এক পৰিচিত মুখ আছিল আৰু স্থানীয় লোকে তেওঁক পুনৰ্বাসিত কৰাৰ বাবে প্ৰশাসনৰ প্ৰচেষ্টা বন্ধ কৰি দিছিল।”

ৰেড্ডীয়ে লগতে কয়, “তেওঁক নেদেখি বহুলোকে ভয় খাইছিল আৰু সকলো ঠাইতে সন্ধান কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। কিন্তু তেওঁ নিজেই তেওঁৰ শ্বেডত আছিল। স্থানীয় লোকে আৰক্ষী আৰু অন্যান্য বিভাগক তেওঁক বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা আঁতৰাই নিয়াত বাধা দিছিল। বাচাপ্পাক সৰু অৱস্থাত চহৰত এৰি থৈ গৈছিল। এইটো তেওঁৰ মানসিক ৰোগৰ বাবেও হ’ব পাৰে। যেতিয়াই মানুহে তেওঁক টকা দিছিল, তেওঁ হাঁহিছিল আৰু তেওঁলোকক আশীৰ্বাদ কৰিছিল। তেওঁ কেতিয়াও কাকো অসুবিধাত পেলোৱা নাছিল আৰু মৃত্যুলৈকে চহৰখনৰ নিয়মীয়া সদস্য আছিল।”

উল্লেখ্য যে এসপ্তাহ পূৰ্বে বাচাপ্পাক এখন চলন্ত বাছে খুন্দা মাৰিছিল। যাৰ পিছত তেওঁক চৰকাৰী চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল। তেওঁক ভৰ্তি কৰাৰ তিনিদিন পিছত তেওঁৰ মৃত্যু হৈছিল। তেওঁৰ মৃত্যুৰ খবৰ চহৰখনত বিয়পি পৰিছিল আৰু বৃহৎ সংখ্যক লোক চিকিৎসালয়ত একত্ৰিত হৈছিল।

কেইবাটাও সংগঠন, দোকানী আৰু ব্যক্তি আগবাঢ়ি আহি তেওঁৰ বাবে ধন সংগ্ৰহ কৰিছিল আৰু অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়াৰ বাবে এক শোভাযাত্ৰাৰ ব্যৱস্থা কৰিছিল। স্থানীয় লোকে কয় যে বাচাপ্পাৰ অন্তিম সংস্কাৰত প্ৰায় ৩,০০০-৪,০০০ লোক উপস্থিত আছিল।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button