অসমীয়াঅৰুণাচল প্ৰদেশ

এশ বছৰৰ পিছত অৰুণাচলত পুনৰ আৱিস্কাৰ ‘লিপষ্টিক প্লাণ্ট’

নিউজ ডেস্কঃ সুদীৰ্ঘ এটা শতিকাৰ পিছত উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্য অৰুণাচল প্ৰদেশত আৱিস্কাৰ হ’ল এবিধ বিৰল উদ্ভিদ। ‘ইণ্ডিয়ান লিপষ্টিক প্লাণ্ট’ হিচাপে জানজাত এই বিৰল উদ্ভিদ অৰুণাচল প্ৰদেশৰ দুৰ্গম আনজাও জিলাত পুনৰ আৱিস্কাৰ কৰে বটানিকেল ছাৰ্ভে অব্ ইণ্ডিয়াৰ (বি এছ আই) গৱেষকসকলে।

উল্লেখ্য যে, ইংৰাজ উদ্ভিদবিদ আইজাক হেনৰী বাৰ্কিলে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা উদ্ভিদৰ নমুনাৰ ভিত্তিত ১৯১২ চনত ব্ৰিটিছ উদ্ভিদবিজ্ঞানী ষ্টিফেন ট্ৰয়েট ডানে প্ৰথমবাৰৰ বাবে এই উদ্ভিদবিধ চিনাক্ত কৰিছিল।

কাৰেণ্ট চাইন্স জাৰ্নেলত প্ৰকাশিত এই আৱিষ্কাৰ সন্দৰ্ভত বি এছ আইৰ বিজ্ঞানী কৃষ্ণ চৌলুৱে এটা প্ৰবন্ধত কয় যে টিউবলাৰ ৰেড ক’ৰ’লাৰ আৱিৰ্ভাৱৰ বাবে ইস্কাইনান্থাছ প্ৰজাতিৰ অন্তৰ্গত কিছুমান প্ৰজাতিক লিপষ্টিক উদ্ভিদ বুলি কোৱা হয়।

অৰুণাচল প্ৰদেশত ফুলৰ অধ্যয়নৰ সময়ত চৌলুৱে ২০২১ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত আনজাও জিলাৰ হ্যুলিয়াং আৰু চিপ্ৰুৰ পৰা এস্কিনান্থাছৰ কেইটামান নমুনা সংগ্ৰহ কৰিছিল।

সংশ্লিষ্ট নথি-পত্ৰসমূহৰ পৰ্যালোচনাৰ লগতে সতেজ নমুনাসমূহৰ সমালোচনাত্মক অধ্যয়নে নিশ্চিত কৰিলে যে নমুনাসমূহ আছিল Aeschynanthus monetaria, যিটো ১৯১২ চনত বাৰ্কিলৰ পিছত ভাৰতৰ পৰা কেতিয়াও লাভ কৰা হোৱা নাছিল।

গোপাল কৃষ্ণৰ সহ-লেখক প্ৰবন্ধ অনুসৰি Aeschynanthus গোত্ৰৰ নামটো গ্ৰীক aischyne বা aischyn, যাৰ অৰ্থ ক্ৰমে লাজ অনুভৱ কৰা, আৰু anthos- যাৰ অৰ্থ ফুলৰ পৰা আহিছে।

Aeschynanthus monetaria ডান ৰূপগতভাৱে অনন্য আৰু ভাৰতৰ পৰা জনাজাত সকলো Aeschynanthus প্ৰজাতিৰ ভিতৰত ইয়াৰ মাংসল কক্ষপথৰ পাতৰ ওপৰৰ পৃষ্ঠ সেউজীয়া আৰু তলৰ পৃষ্ঠ বেঙুনীয়া-সেউজীয়া ৰঙৰ দ্বাৰা সুকীয়া। ‘মনেটেৰিয়া’ নামৰ নিৰ্দিষ্ট উপনামটোৰ অৰ্থ হৈছে ‘পদিনাৰ দৰে’, ইয়াৰ পাতৰ ৰূপৰ ইংগিত দিয়া হৈছে।

আৰ্দ্ৰ আৰু চিৰসেউজ অৰণ্যত, ৫৪৩ৰ পৰা ১১৩৪ মিটাৰ উচ্চতাত এই উদ্ভিদবিধ গজে। ফুল ফুলা আৰু ফল ধৰা সময় অক্টোবৰৰ পৰা জানুৱাৰী মাহৰ ভিতৰত।

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰকৃতি সংৰক্ষণ সংঘ (IUCN), প্ৰাকৃতিক জগতৰ অৱস্থাৰ ওপৰত বিশ্বব্যাপী কৰ্তৃপক্ষ আৰু ইয়াক সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ব্যৱস্থাসমূহৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰণ কৰি ইয়াত এই প্ৰজাতিটোক ‘বিপন্ন’ হিচাপে সাময়িকভাৱে মূল্যায়ন কৰা হৈছে।

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button