ৰাষ্ট্ৰীয়

এক বিৰল সফলতা, এগৰাকী পঞ্চম শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰীয়ে আৰোহণ কৰিলে মাউন্ট এভাৰেষ্ট…

বিৰল সফলতা, মুম্বাইৰ ১০ বছৰীয়া স্কেটাৰ ৰিদম মামানিয়াৰ এভাৰেষ্ট আৰোহণ।

মামানিয়া এভাৰেষ্ট আধাৰ শিবিৰ আৰোহণ কৰা আটাইতকৈ কম বয়সীয়া ভাৰতীয় পৰ্বতাৰোহীসকলৰ ভিতৰত এগৰাকী হৈ পৰিছিল। ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ স্কেটাৰগৰাকীয়ে ১১ দিনৰ ভিতৰত ট্ৰেকটো সম্পূৰ্ণ কৰিছিল।

১০ বছৰীয়া স্কেটাৰ ৰিদম মামানিয়া পঞ্চম শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰী।

তেওঁ‌ ৬ মে’ৰ নিশা প্ৰায় ১ বজাত এভাৰেষ্ট আধাৰ শিবিৰত উপস্থিত হৈছিল। আধাৰ শিবিৰটো ৫,৩৬৪ মিটাৰত অৱস্থিত আৰু অভিযানটো সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ ৰিদমক ১১ দিন লাগিছিল।

তেওঁৰ মাক-দেউতাক হৰ্ষল আৰু উৰ্মী ট্ৰেকৰ আৰম্ভণিতে তেওঁৰ সৈতে আছিল।

ৰিদমে কৈছিল, “স্কেটিং ৰিং বা বেচ কেম্প সন্মিলন, এইটো সংকল্প যি আপোনাক বহুদূৰ লৈ যায়।”

তেওঁ লগতে কয়, “স্কেটিংৰ লগতে ট্ৰেকিং সদায়েই মোৰ আৱেগ হৈ আহিছে, কিন্তু এই ট্ৰেকে মোক শিকাইছিল যে এজন দায়িত্বশীল ট্ৰেকাৰ হোৱা টো কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু লগতে পৰ্বতৰ আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনা সমস্যাসমাধান কৰাটো কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ।”

তাইৰ মাতৃয়ে কৈছিল যে ৰিদমে পাঁচ বছৰ বয়সৰ পৰা পৰ্বত স্কেলিং ভাল পাইছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰা তাইৰ প্ৰথম দীঘলীয়া ট্ৰেক আছিল 21 কিলোমিটাৰ দুধসাগৰ, তাই মাহুলি, সোনদাই, কৰ্ণালা আৰু লোহাগাদৰ দৰে সহ্যাদ্ৰী ৰেঞ্জত কেইটামান শৃংগ আৰোহণ কৰিছে।

তেওঁ লগতে কয় যে বেচ কেম্প ট্ৰেকৰ সময়ত ৰিদমে বিভিন্ন জলবায়ুৰ পৰিস্থিতিত বিভিন্ন থিয় অঞ্চলত 8-9 ঘণ্টা খোজ কাঢ়িছিল, যাৰ ভিতৰত আছিল শিলাশিলা আৰু তুষাৰপাত, আৰু মাইনাচ ১০ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছলৈকে কম তাপমাত্ৰা।

ছোৱালীজনী ‘সাতোৰি এডভেঞ্চাৰছ’ৰ সৈতে আধাৰ শিবিৰলৈ গৈছিল, যিটো কচ্ছ ট্ৰেকাৰৰ এটা দলৰ সৈতে নেপালস্থিত কোম্পানী।

“বেচ কেম্পত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত, দলটোৰ আন সদস্যসকলে উভতি অহাৰ পথত হেলিকপ্টাৰখন লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল, কিন্তু ৰিদমে জোৰ দিছিল যে তাই তললৈ খোজ কাঢ়িব। আৰু সেয়েহে আমি চাৰিজনে ইয়াক মানিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিলো,” ৰিদমৰ মাতৃয়ে কৈছিল।

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button