অৰুণাচল প্ৰদেশ

অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ২২৫ চৰকাৰী কৰ্মচাৰীয়ে নিচাযুক্ত দ্ৰব্য ব্যৱহাৰ কৰাৰ কথা স্বীকাৰ…

এক উদ্বেগজনক খবৰ। অৰুণাচল চৰকাৰৰ প্ৰায় ২২৫ জন চৰকাৰী কৰ্মচাৰীয়ে নিজকে এক প্ৰকাৰৰ প্ৰাকৃতিক বা সংশ্লেষিত ঔষধৰ প্ৰভাৱত থকা বুলি জনাইছে।

চৰকাৰী অধিসূচনাৰ উত্তৰত সকলো কৰ্মচাৰীয়ে তেওঁলোকৰ আসক্তিৰ বিষয়ে চৰকাৰক জনোৱাটো বাধ্যতামূলক কৰিছে।

উল্লেখ্য যে কেৱল ৰাজ্যখনৰ যুৱপ্ৰজন্মৰ মাজতেই নহয়, চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ মাজতো ড্ৰাগছৰ অপব্যৱহাৰ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। তাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত মুখ্য সচিব নৰেশ কুমাৰে বুধবাৰে মুখ্য সচিব (গৃহ) ৰাজীৱ বাৰ্মা, এডিজিপি, স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ সচিব পি. পাৰ্টিভান, সচিব কৰ আবকাৰী আৰু নাৰ্কোটিক্স ৱাই ডব্লিউ ৰিঙ্গুৰ সৈতে ড্ৰাগছৰ অপব্যৱহাৰ আৰু আসক্তি মুক্ত ৰণনীতিৰ বিষয়টো আলোচনা কৰিবলৈ এখন বৈঠক আৰম্ভ কৰে।

মুখ্য সচিবে স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ বিভাগক সময়সীমাৰ ভিতৰত চৰকাৰী বিষয়াসকলক পুনৰ্বাসিত আৰু নিচামুক্ত কৰাৰ বাবে এক শক্তিশালী কাৰ্য পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে।

তেওঁ পৰামৰ্শ দিয়ে যে আসক্তসকলক তেওঁলোকৰ আসক্তিৰ স্তৰৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি তিনিটা শ্ৰেণীত শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হ’ব পাৰে। প্ৰয়োজনীয় পৰামৰ্শ, চিকিৎসা, পুনৰ্সংস্থাপন, আৰু অনুসৰণবোৰ তেওঁলোকৰ আসক্তিৰ স্তৰ অনুসৰি হ’ব লাগে।

প্ৰতিখন জিলাৰ অংশীদাৰ বেচৰকাৰী সংগঠনবোৰক তেওঁলোকৰ পুনৰ্সংস্থাপন কাৰ্যসূচীৰ আসক্তসকলৰ অনুসৰণ কাৰ্যসূচীত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ’ব পাৰে। পুনৰাবৃত্তি পৰিহাৰ কৰাৰ বাবে সমৰ্থন অব্যাহত ৰখাৰ বাবে তেওঁ পৰামৰ্শ দিয়ে। এই কামটো কোনো পলম নকৰাকৈ আৰু সময়সীমাৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব বুলিও কুমাৰে কয়।

তেওঁ লগতে কয়, চৰকাৰী বিষয়াসকলৰ মাজত ড্ৰাগৰ আসক্তিৰ স্তৰ পৰীক্ষা কৰিবলৈ প্ৰথম পৰ্যায়ত আৰক্ষী, শিক্ষা আৰু স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ বিভাগৰ বিষয়াসকলক যাদৃচ্ছিকভাৱে বাছনি আৰু পৰীক্ষা কৰা হ’ব।

যিটো উপায়ুক্ত, এছপি আৰু ডিএমঅ’ৰ দ্বাৰা সমন্বিত কৰা হ’ব। এনে পৰীক্ষা ২০২১ চনৰ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ হ’ব।

তেওঁ নাৰ্কোটিক্স চেলক নিচাজাতীয় ঔষধৰ যোগানৰ উৎসত আক্ৰমণাত্মকভাৱে আঘাত কৰিবলৈ আৰু মুখ্য ড্ৰাগছ সৰবৰাহকাৰীসকলক ধৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button