ৰাষ্ট্ৰীয়অসমীয়া

অভিনন্দনৰ দৰে মােচ ৰখাৰ বাবেই নিলম্বিত হ’বলগা হ’ল আৰক্ষী কনিষ্টবল!

মোচ নকটাৰ বাবেই চাকৰিৰ পৰা নিলম্বিত হ’বলগীয়া হল এগৰাকী আৰক্ষী কনিষ্টবল। অৱশ্যে বিভিন্ন পক্ষৰ চােকা সমালােচনাৰ পাছতে প্ৰত্যাহাৰ কৰা হ’ল জােৱানজনৰ নিলম্বন।

এই ঘটনা সংঘটিত হৈছে মধ্যপ্ৰদেশৰ ভূপালত।

1

ভূপালৰ আৰক্ষী মুখ্য কাৰ্যালয়ত নিযুক্ত ৰাকেশ ৰাণাই তেওঁৰ দীঘল মোচ কটোৱাবলৈ বিভাগৰ পৰা কেইবাবাৰো নিৰ্দেশ লাভ কৰিছিল। কিন্তু বিভাগীয় নিৰ্দেশ অমান্য কৰি নিজৰ মোচকোছা কাটিবলৈ অস্বীকাৰ কৰাৰ বাবেই যোৱা ৭ জানুৱাৰীত নিলম্বন কৰা হয় কনিষ্টবলগৰাকীক।

নিলম্বনৰ পিছত সংবাদ মাধ্যমৰ সন্মুখত ৰাকেশ ৰাণাই কয়, “মই এজন ৰাজপুত। মই নিলম্বন গ্ৰহণ কৰিম কিন্তু মোৰ গোঁফ নাকাটো।”

উল্লেখ্য যে, ৰাণা বিশেষ ডিজি সমবায় প্ৰৱঞ্চনা আৰু ৰাজহুৱা সেৱাৰ গেৰাণ্টিৰ চালক হিচাপে নিযুক্ত হৈ আছিল।

তেওঁ কয়, “জ্যেষ্ঠ বিষয়াসকলে কৈছিল যে মই মোৰ মোচ কাটিব লাগে, কিন্তু মই মোৰ মোচ কাটিব নোৱাৰো। মই এটা ৰাজপুত পৰিয়ালৰ পৰা আহিছো, মোচ আমাৰ আত্মসন্মানৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। আৰক্ষী বাহিনীতো, মই ইয়াৰ বিষয়ে ভাল অনুভৱ কৰো। কেইবাজনো জ্যেষ্ঠ আৰক্ষী বিষয়াৰো মোচ আছে। মই প্ৰায় এবছৰ ধৰি বিষয়াসকলৰ সৈতে কাম কৰি আছোঁ, আৰু মই বুজিব নোৱাৰো যে হঠাতে কিয় এনে হৈছে।”

photo-2022-01-09-18-36-57

৭ জানুৱাৰীত ৰাণাৰ নিলম্বনৰ আদেশত অতিৰিক্ত আইজি, সমবায় প্ৰৱঞ্চনা আৰু ৰাজহুৱা সেৱাৰ গেৰাণ্টি প্ৰশান্ত শৰ্মাই স্বাক্ষৰ কৰি কয় যে তেওঁৰ চুলি-দাঢ়ি অত্যাধিক দীঘল হোৱাৰ বাবে বাৰম্বাৰ সেয়া কাটিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছিল। কিন্তু তেওঁ সেই সতৰ্কবাণীৰ গুৰুত্বই নিদিলে। কিন্তু নিলম্বনৰ পিছত এতিয়া আমি তেওঁক টিভিত যেতিয়া দেখিছো, তেতিয়া তেওঁৰ দাঢ়ি-চুলি আগৰ দৰে জঘন্য হৈ নাই। আৰু নিলম্বন এটা ডাঙৰ বস্তু নহয়। যদি তেওঁ ইয়াক সংশোধন কৰে, তেন্তে তেওঁক পুনৰ নিযুক্ত কৰাত আমাৰ কোনো সমস্যা নাই।”

ৰাণাৰ নিলম্বনৰ আদেশত এইদৰে কোৱা হৈছে: “যেতিয়া কনিষ্টবলজনৰ ভোটদান পৰীক্ষা কৰা হৈছিল, তেতিয়া দেখা গৈছিল যে তেওঁৰ চুলি বহুত দীঘল আৰু তেওঁৰ গোঁফ তেওঁৰ ডিঙিৰ ওপৰত এক অদ্ভুত ধৰণে আছে। তেওঁৰ ভোটদান উন্নত কৰাৰ বাবে তেওঁক তেওঁৰ চুলি আৰু গোঁফ সঠিক উপায়েৰে কাটিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছিল। কনিষ্টবলজনে নিৰ্দেশনা বোৰ মানি চলা নাছিল আৰু চুলি আৰু গোঁফ একেধৰণে ৰাখিবলৈ অটল আছিল। ই হৈছে ইউনিফৰ্ম সেৱাত অনুশাসনহীনতা আৰু আন কৰ্মচাৰীৰ ওপৰত বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলায়।”

উল্লেখ্য যে এই বিষয়টােৱে ৰাজ্যখনত তীব্ৰ প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সৃষ্টি কৰাৰ পাছতে আৰক্ষী বিভাগে জােৱানজনৰ নিলম্বনৰ নিৰ্দেশ সােমবাৰে প্ৰত্যাহাৰ কৰে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button